DSÖ, COVID-19 salgınını "küresel acil durum" kategorisinde tuttu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19 salgınının "küresel acil durum" şeklinde nitelendirilmeye devam edilmesi yönünde karar aldı.

DSÖ, COVID-19 salgınını "küresel acil durum" kategorisinde tuttu

NEW YORK-CANDİCE SHIFFLET(YSM) - Dünya Sağlık Örgütünden yapılan açıklamada, 8 Temmuz'da DSÖ Acil Durum Komitesinin, COVID-19'u görüşmek üzere toplandığı, COVID-19'un Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) kategorisinde değerlendirilmesi yönünde Komitenin tavsiyede bulunduğu ve bu önerinin kabul edildiği bildirildi.

COVID-19 kaynaklı ölümler artıyor

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, son bir haftada küresel COVID-19 kaynaklı can kayıplarına değinerek "COVID-19 ölümlerinde artan eğilimin, sağlık sistemleri ve sağlık çalışanlarına yarattığı zorluklardan endişeleniyorum." dedi.

Ghebreyesus, Omicron varyantının alt varyantları BA.4 ile BA.5'in dünya genelinde vaka sayılarında artışı tetiklemeyi sürdürdüğünü vurgulayarak "Virüsün takibindeki azalma, varyantların nasıl bulaştığı, hastalığa yol açma ihtimali ve virüse karşı mücadelenin etkililiğinin derecesinin anlaşılmasına engel oluyor." şeklinde konuştu.

Küresel COVID-19 vakalarının üst üste 4 haftadır artışta olduğunun altını çizen Ghebreyesus, DSÖ üyesi ülkelere COVID-19 ile mücadele araçlarından test, genom sıralaması ve aşıyı kullanmayı sürdürme çağrısında bulundu.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER