ABD’li düzenleyici kuruluşlar kripto para için bankaları uyardı

Kripto varlıklarla ilgili temel likidite risklerine ilişkin bankalara önemli bir uyarı geldi. ABD'de bankacılık düzenleme kuruluşları, bankalara likidite risklerine karşı dikkatli olun çağrısı yaptı.

ABD’li düzenleyici kuruluşlar kripto para için bankaları uyardı

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) - ABD Merkez Bankası (Fed), ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Paranın Kontrolü Ofisi (OCC), kripto varlık piyasasındaki güvenlik açıklarından kaynaklanan, bankalara yönelik likidite risklerine ilişkin ortak açıklama yaptı.

Yüksek likidite risk oluşturabilir

Kripto varlıklarla ilgili temel likidite risklerine ilişkin bankalara uyarıda bulunulan açıklamada, kripto varlıkla ilgili kuruluşlardan sağlanan belirli finansman kaynaklarının, mevduat giriş ve çıkışlarının ölçeği ile zamanlamasının öngörülemezliği nedeniyle bankalar için yüksek likidite riskleri oluşturabileceği kaydedildi.

Kontrolleri sürdürmesinin önemli olduğu aktarıldı

Açıklamada, artan risklerin ışığında kripto varlıkla ilgili kuruluşlardan belirli finansman kaynakları kullanan bankaların likidite risklerini aktif olarak izlemesinin ve bu tür fonlama kaynaklarından gelen likidite risklerinin düzeyiyle orantılı etkili risk yönetimi ile kontrollerini sürdürmesinin önemli olduğu aktarıldı.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER