Ukrayna’ya füze sevkiyatına Almanya'dan onay çıkmadı

Almanya Federal Meclisi, Ukrayna'ya Taurus seyir füzeleri sevkiyatı önergesini oy çokluğuyla reddetti.

Ukrayna’ya füze sevkiyatına Almanya'dan onay çıkmadı

İSTANBUL-NURULAH SARI(YSM) - ABD’den sonra Ukrayna’ya en büyük desteği sağlayan Almanya’nın bu seferki yardımı sekteye uğradı.

Almanya’da Hristiyan Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) Federal Meclise (Bundestag) sunduğu Berlin'in Rusya ile savaşan Ukrayna'ya yerli Taurus seyir füzeleri sevkiyatını talep eden önergesi bugün oylandı.

Toplam 690 milletvekilinin katıldığı oylamada, 495 milletvekilinin aleyhte, 190 milletvekilinin lehte, 5 milletvekilinin ise çekimser oy kullanması sonucu önerge reddedildi.

Teslimata karşı çıkan milletvekilleri, bu önergenin çatışmayı tırmandırma ve Almanya’yı savaşa sürekleme potansiyeline sahip olduğunu savundu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’ya uzun menzilli silah sistemlerinin gönderilmesi için sevkiyat kapsamında Alman askerlerinin de Ukrayna’da görevlendirilmesi gerektiğini belirtmiş ve Taurus füzelerinin sevkiyatına karşı olduğunu söylemişti.

Milletvekilleri ise geçtiğimiz ay hükümeti Ukrayna'ya daha fazla uzun menzilli silah göndermeye çağırmış ancak muhalefetin daha önce yaptığı ve Taurus füzelerinin sevkiyatını talep eden çağrısını reddetmişti.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER