ABD'nin enflasyonu beklentileri aştı

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), martta aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 3,5 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

ABD'nin enflasyonu beklentileri aştı

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) - Yıllık enflasyonun mart ayında yükselmesi ve temel fiyat baskılarının inatçı bir şekilde güçlü kalmaya devam etmesi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz oranlarını ne kadar düşürebileceğine dair soru işaretlerini arttırdı.

Çalışma Bakanlığı yaptığı açıklamada, ekonomi genelindeki mal ve hizmet fiyatlarının bir ölçüsü olan tüketici fiyat endeksinin mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 3,5 arttığını ve şubat ayındaki yüzde 3,2'lik oranın üzerine çıktığını söyledi.

Çekirdek enflasyon da beklentileri aştı

Volatil gıda ve enerji kategorileri hariç tutulduğunda, çekirdek fiyatlar bir önceki yıla göre yüzde 3,8 arttı.

Daha çok son dönemdeki eğilimlerle ilgilenen yatırımcı ve ekonomistleri yakından ilgilendiren çekirdek fiyatlardaki artış bir aylık dönemde yüzde 0,4 oldu.

Bu oran ekonomistlerin yüzde 0,3'lük artış beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Ekonomistler bu veriye kilitlenmişti

Yatırımcılar ve ekonomistler, aylık ekonomik takvimde her zaman önemli bir yer tutan TÜFE raporlarının standartlarına göre bile alışılmadık derecede yüksek bir ilgiyle çarşamba günkü açıklamayı bekliyorlardı.

Son veriler enflasyonun ocak ve şubat aylarında beklenenden daha yüksek seyrettiğini göstererek, fiyat artış hızında belirgin bir düşüş olduğunu gösteren aylarca süren cesaret verici raporlardan hoş olmayan bir kopuşa neden oldu.

Piyasalar ne tepki verdi?

Verinin hemen ardından ABD devlet tahvillerinin getirileri, verilerin gelecekteki faiz oranı indirimlerini geciktirmeye ve azaltmaya yardımcı olabileceği yönündeki bahisleri yansıtarak yükseldi.

Dolar endeksi, 104,85 seviyesine kadar yükseldi ve böylelikle gün içi zirvesine ulaştı.

Önemli veri sonrası, altın fiyatları hızlı geriledi. 2322 dolara kadar gerileyen sarı maden, saat 16.15 itibarıyla yüzde 1,17 kayıpla 2326 dolaradan işlem gördü.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER