TL'deki değer kaybı 'Tether' talebini artırdı

Türk lirasındaki sert değer kaybı ve döviz işlemlerinde yaşanan zorluklar nedeniyle Türkiye'de Tether başta olmak üzere kripto varlıklara olan ilgi son aylarda arttı.

TL'deki değer kaybı 'Tether' talebini artırdı

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) - Türkiye’de dolara dayalı bir kripto varlık olan ve sabit coin olarak bilinen Tether’e yönelik yerel talep, mayıs başlarında arttı ve seçimin ardından da yüksek seviyesini korudu.

Kripto varlıkların küresel piyasada değeri düşerken liradaki düşüş nedeniyle Türkiye’deki kripto talebi artarak devam etti.

Türk lirası geçtiğimiz hafta tarihi düşük seviyelerini görürken geçen hafta dolar karşısında yüzde 11 değer kaybetti ve dolar/TL kuru haftayı 23,41 seviyesinde kapattı.

Yatırımcılar alternatif kanallara yöneldi

Türk lirasındaki sert değer kaybı ise yatırımcıları alternatif kanallara yönlendirdi. Bloomberg’in Kaiko’nun verilerinden aktardığına göre, kripto piyasasında lira ile yapılan işlemler haziran başlarında toplam kripto varlık ticaret hacminin yüzde 10’unu oluşturdu. Bu rakam 2023’ün başında yüzde 4 seviyesindeydi. Küresel kripto işlem hacmi ise günlük 1 trilyon doların üzerinde.

Öte yandan CoinMarketCap’in verilerine göre, Tether’in Türkiye merkezli BTCTürk’teki işlem hacmi payı, Binance’teki yüzde 1’e kıyasla yüzde 20’de bulunuyor. Bu da Türkiye piyasalarında stablecoin’e olan talebin güçlü kaldığına işaret ediyor.

‘Lira ile döviz ve altın almak zorlaştı’

Bloomberg’e konuşan eski bankacı ve öğretim görevlisi Ebru Güven, düzenleyici kurumların döviz ticareti üzerinde yaptığı düzenlemelerin lira ile dolar veya altın almayı zorlaştırdığını söyledi.

Güven, “Stabilcoin’lere yatırım yapmak, insanların servetlerinin değerini korumalarına olanak tanıyor ve enflasyon bu kadar yüksekken varlıkları korumanın yollarından biri olarak görülüyor. İnsanların şu anda sabit coin satın almaları için tek motivasyon bu” dedi.

YSM EKONOMİ SERVİSİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER