TBB duyurdu: Parasal sıkılaştırma süreci başlatıldı

Bankalar Birliği, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görüşmesine ilişkin açıklama yaptı. Bankalar Birliği, Erkan'ın parasal sıkılaştırma sürecinin başladığını belirttiğini duyurdu.

TBB duyurdu: Parasal sıkılaştırma süreci başlatıldı

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) - TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, TBB yönetimiyle bir araya geldi. TCMB ile TBB yetkilileri arasındaki görüşme İstanbul Finans Merkezi'ndeki Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirildi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TBB'ye teşrif etmişlerdi. Orada da çok güzel bir toplantı olmuştu. Bugün de sayın TCMB Başkanımız henüz çok kısa süre olmasına rağmen sağ olsunlar geldiler." diye konuştu.

Sektör temsilcilerinin tamamıyla, TBB Yönetim Kurulu ile bir araya gelindiğini belirten Çakar, şunları kaydetti:

''Herkes tek tek görüşlerini söyledi. Küresel ekonomi, ülkemiz ekonomisi, bankacılık sektörünün dünü, bugünü, geleceğini konuştuk. Bunun yanında bankacılık sektörü bütün rasyolarıyla çok güçlü ve dayanıklı bir yapıda. Uluslararası sermayenin yer aldığı, ürün çeşitliliği olan ve aynı zamanda sektörel yoğunlaşması olmayan bir yapıda. Hepimizin temel amacı daha fazla yatırım, daha fazla istihdam, daha fazla üretim, daha fazla finansal istikrar ve makro ekonominin en rasyonel şekilde yönetiliyor olması, insanımızın toplumsal refahının artması konusu. Bunları çok iyi çalıştık. Çok yapıcı, çok verimli, çok sıcak ortamda geçen bir toplantı oldu. Aynı iş birliğini devam ettiriyor olacağız. İnşallah hep beraber daha iyi, daha güzel sonuçlara varmış olacağız''

Erkan: Parasal sıkılaştırma sürecine başlanıldı

Diğer taraftan, TCMB Başkanı Erkan, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi için parasal sıkılaştırma sürecine başlanıldığını belirterek, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar tüm ekonomik aktörlerin üzerine düşen görevleri yerine getirme konusunda kararlı bir duruş sergileyeceklerini söyledi.

Erkan, bankacılık sektörünün sağlam bilanço yapısının Türkiye'de sürdürülebilir ekonomik büyümenin devamı, istihdamın yükseltilmesi ve cari dengede kalıcı iyileşmeyi hızlandıracak stratejik yatırımların desteklenmesine katkı sağlayacak düzeyde olduğuna dikkat çekti.

Erkan, “Makro ihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesine ilişkin olarak Türkiye Bankalar Birliği’nin görüş ve önerilerini aldık. Sadeleştirme süreci etki analizleri yapılarak kademeli olarak gerçekleştirilecektir.” şeklinde konuştu.

Erkan, ekonomide öngörülebilirliği arttırdığı ölçüde girişimcilerin doğru kararlar alarak çok daha verimli faaliyetler yapacağına inandıklarını ve sektö rile yakın bir işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

YSM EKONOMİ SERVİSİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER