Restoranların odağında İstanbul var

Bağımsız araştırma şirketi Deloitte tarafından hazırlanan raporda yeme içme sektörü incelendi. Full servis restoranların ele alındığı araştırmada çoğu markanın hâlâ büyük oranda İstanbul’a odaklandığının altı çiziliyor.

Restoranların odağında İstanbul var

İSTANBUL-TURGUT ERDİNÇ(YSM) - Türkiye Yemek Hizmeti Pazarı Raporu’nun sonuçları açıklandı bağımsız araştırma şirketi Deloitte tarafından hazırlanan ve yeme içme sektörünün en büyük bölümünü oluşturan full servis restoranları incelendiği raporda, Türkiye yemek hizmeti pazarı ele alındı.

Pazarın büyüklüğü ve gelecek beklentileri ile birlikte referans ülke harcamaları, müşteri segmentleri ve hizmet türleri faktörleri incelenerek değerlendirmeye alındı. Rapora göre, Türkiye genelindeki yeme içme sektörünün toplam pazar büyüklüğünün ortalama 144 milyar TL olduğu tahmin ediliyor.

Pazardaki en büyük segmenti ortalama yüzde 40 pay ile full servis restoranlar oluşturuyor. Türkiye ve AB ortalamalarına bakıldığında yıllık kişi başına dışarıda yemek harcamasının kişi başı toplam harcamaya oranı 2021 yılında Türkiye için yüzde 2,4 olurken, bu oran AB ortalamasında yüzde 5,3 oldu.

Bu oranlar Türkiye dışarıda yemek pazarının hâlâ gelişim aşamasında olduğunu ve büyük bir fırsat da olduğunu gösteriyor. Rapora göre; Türkiye’deki pazarın önümüzdeki dönemde yıllık ortalama yüzde 39,9 bileşik oranda büyümesi bekleniyor.

2021 yılında 144 milyar TL olan dışarıda yemek pazarı büyüklüğünün 2026 yılında 772 milyar TL düzeyine çıkacağı tahmin ediliyor. Raporda, full servis restoranların 2021 yılı pazar büyüklüğü 60,3 milyar TL olarak hesaplanırken, yıllık ortalama yüzde 39 bileşik oranda büyüme beklentisi ile 2026 yılında 312 milyar TL’ye ulaşacağı öngörülüyor.

Rapora göre; toplam pazar içindeki pay dağılımına bakıldığında full servis restoranların payı yüzde 40 iken, kafe ve barların payı yüzde 26, fast food/eve servis sektörünün payı yüzde 25, self servis kafeteryalar sektörünün payı yüzde 4 ve büfe/ kioskların payı da yüzde 5 düzeyinde.

Markaların odağında İstanbul var

 Öte yandan raporda, İstanbul dışında bir talep potansiyeli olmasına rağmen, coğrafi genişlemenin gerektirdiği operasyonel kompleksite sebebi ile çoğu markanın hâlâ büyük oranda İstanbul’a odaklandığının altı çiziliyor. Şubelerin coğrafi dağılımına bakıldığında ise İstanbul, Ankara ve İzmir çok büyük pay almakla birlikte Türkiye’nin geri kalanında limitli varlık gösterdikleri görülüyor.

Bigchefs şube de lider

BigChefs, geçtiğimiz yıl 100 restoranı ve 4 bine yakın çalışanı ile yurt içi ve yurt dışında 12 milyon kişiyi ağırladı. Deloitte tarafından hazırlanan Türkiye Yemek Hizmeti Pazar Raporu’nun sonuçlarına göre BigChefs, yemek hizmeti sektörünün en büyük payını oluşturan full servis restoran kategorisinde pazar lideri oldu. Raporda Türkiye yemek hizmeti pazarının her yıl ortalama yüzde 39 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Full servis restoranların İstanbul dışında şube sayısı en fazla olan marka ise BigChefs olduğu belirtildi. BigChefs Türkiye genelinde İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Antalya, Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Denizli, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Sakarya, Samsun ve Tekirdağ’dan oluşan toplam 19 ilde hizmet veriyor.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER