Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan TL’ye geçiş mesajı

TOBB üyeleriyle görüşen Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, “Firmaların TL’ye geçişi konusunda desteklerimiz devam edecek” mesajı verdi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan TL’ye geçiş mesajı

İSTANBUL-MERİH AKIL (YSM) -Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve birlik üyeleriyle video konferans üzerinden görüşme gerçekleştirdi.

TCMB’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, görüşmede gündemdeki ekonomik konularla ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Kaynaklardan alınan bilgiye göre, TCMB Başkanı Kavcıoğlu görüşmede yaptığı konuşmada, sürdürülebilir fiyat istikrarının cari dengeyle sağlanacağını belirtti.

Türkiye’nin serbest piyasada elde ettiği kazanımlardan asla vazgeçmeyeceğini vurgulayan Kavcıoğlu, Türkiye’deki tüm ihracatçıların yüzde 9 faiz oranıyla kredi kullanma imkanına sahip olduğunu bildirdi.

Kavcıoğlu, çalışmalarının ihracatta ithalatın payının yüzde 25-30 olduğunu gösterdiğine dikkati çekerek, bu oranın dolaylı yollarla yüzde 40-50 aralığına işaret ettiğini kaydetti.

Firmaların hesabında 90 milyar dolar döviz tevdiat hesabı bulunduğunu ve 1 yıllık hesap hareketlerinin çok düşük olduğunu aktaran Kavcıoğlu, “Bunun 50 milyar doları firmaların tasarrufu, geri kalanı transfer ödemeleri için park edilmiş duruyor. Yapılan analizler bunun 50 milyar dolarının kur korumalı mevduat hesabında istenen vadeye bağlanabileceğini gösteriyor. Bu nedenle vade en az 6 ay ve kur korumalı mevduatta şirketlerin çok önemli vergi avantajları var.” değerlendirmelerinde bulundu.

Kavcıoğlu, firmaların TL’ye geçişi konusunda desteklerin süreceği bilgisini vererek, “Mevduatlarda son 50 yılda ortalama vade 45 gün iken kur korumalı mevduatla maliyeti yüzde 17’nin altında ve 6 ay vadeli kaynak sağlıyoruz. Bu nedenle bankaların çok daha ucuz ve çok daha uzun vadeli kaynak sağlaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu, konuşmasında atandığı günden beri yurt dışındaki vatandaşlarla nasıl bir bağ kurulabileceği üzerine çalıştığını belirterek, YUVAM sistemiyle dünyanın her köşesindeki Türk vatandaşlarının Türkiye’deki herhangi bir bankada hesap açarak TCMB’ye para gönderebileceğini hatırlattı.

YSM HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2022, 09:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER