TRT ortak yapımı "Tay" filmi vizyona giriyor

TRT ortak yapımı "Tay" filmi beyaz perde için gün sayıyor. Hazreti Muhammed'in "Hicret" yolculuğunu konu alan animasyon film, 23 Eylül'de izleyicilerle buluşacak.

TRT ortak yapımı "Tay" filmi vizyona giriyor

İSTANBUL-EBRAR YÜKSEL(YSM) - TRT ortak yapımı yerli animasyon film 'Tay' yolları fedakarlık ve sevgiyle kesişen sevimli tay Riyah ve ihtiyar deve Jabal'ın Mekke’den Medine’ye yolculuğunu anlatıyor.

Mekke'nin zengin ailelerinden birinin safkan tayı olan Riyah, annesinin Medineli bir tüccara satılması üzerine onu bulmaya karar verir. Annesinden ayrılmak istemeyen tay için mücadele başlamıştır. Ancak, Medine'ye yapacağı yolculukta yalnız değildir. 

Filmde, Riyah'ın yol arkadaşıyla mücadelesi, İslam tarihinin dönüm noktası, Hazreti Muhammed'in çileli yolculuğu 'Hicret' üzerinden anlatıldı.

Filmin çocuklara umut vaat etmesi hedeflendi

Çocuklara hem Peygamber sevgisinin aşılanması hem de umut vaat etmesi hedeflendi.

Filmin yönetmeni Nurullah Yenihan, "Çocuklara düzgün bir dille anlattığınız çizgi film gelecekte dünyayı değiştirecektir. Daha önce yaptığımız filmlerin çoğunda çevreyi anlattık, kardeşliği anlattık ama hiçbirinde Peygamber efendimizi anlatmadık. İnşallah bu açığı kapatacağız" dedi.

TRT ortak yapımı "TAY"'ın yapım aşamasında psikologlar ve çocuk gelişim uzmanlarının görüşleri alındığına değinen Yönetmen Yenihan, "Proje danışman ekibimiz var pedagoglarımız vara ama filtremizden geçen içerik TRT ekibinin filtresinden geçiyor. TRT ile ortak yapımlarımızda birçok zorluğu kolayca aşabiliyoruz. Şu anda TRT ortak yapımı sinema filminin başarısı TRT’nin gücüyle geliyor" diye konuştu.

Yapımcılığını Mustafa Emre Tülün'ün üstlendiği filmin senaryosunu Betül Yağsağan Birgören kaleme aldı.

Tay, 23 Eylül'de sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.  

YSM HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2022, 18:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER