Otomotiv pazarı yılın ilk ayında daraldı

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı yılın ilk ayında yüzde 12,8 oranında azaldı.

Otomotiv pazarı yılın ilk ayında daraldı

İSTANBUL-GARİP GENÇ (YSM) -Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, devam eden tedarik zinciri sorunları nedeniyle Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.8 azalarak 38,131 adete inmesine karşılık 10 yıllık ortalamaların üzerinde gerçekleşti.

Türkiye hafif araç pazarı geçen yılın ikinci yarısından itibaren ivme kaybederek yılı yüzde 4.6 daralma ile yaklaşık 737 bin adet ile tamamlamış, yılın ikinci yarısında satışlar sektörün yeni araç temininde yaşadığı sorunlar nedeniyle 10 yıllık ortalamaların altında kalmıştı. Taşıt kredilerine getirilen sınırlamalar ve faizlerdeki artış da satışların yavaşlamasına yol açtı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre otomobil pazarı yılın en düşük hacimli ayı olan Ocak'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.9 daralarak 29,020 adet olurken, hafif ticari araç satışları yüzde 8.9 artarak 9,111 adet oldu.

ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce yayımladığı değerlendirmede sektörün araç temininde yaşadığı sorunların azalmasıyla birlikte satış rakamlarının artacağını tahmin ettiğini ifade ederek, "Araç bulunabilirliği arttıkça rakamlara olumlu etkisi olur" dedi.

Ancak Erce, düzenleyici kurumların taşıt kredisi tutarlarını artıracak ve vadelerini uzatacak düzenlemeleri hızla yapması gerektiğini ifade ederek, "BDDK'nın kredilere yönelik düzenlemeleri ivdelilikle yapması gerekiyor" dedi.

Küresel çip krizi nedeniyle azalan taşıt üretimi Türkiye'de ve dünya genelinde duruşlarla ilerliyor. Üretimdeki azalma satış tarafına da yansıyor.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER