Fitch, 2024'te ABD ve Avrupa'da temerrüt oranı beklentilerini açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, birincil piyasa toparlanmasına rağmen Avrupa'da tahvil ve kredi temerrütlerinin 2024'te yüzde 4'e doğru çıkmasını, ABD'de de yüzde 3,5-4,5 aralığına yükselmesini beklediğini bildirdi.

Fitch, 2024'te ABD ve Avrupa'da temerrüt oranı beklentilerini açıkladı

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) - Fitch Ratings kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, yüksek faiz maliyetlerinin yavaş ekonomik büyüme ortamında nakit akışlarını aşındırmaya devam ettiğine işaret edilerek, bu nedenle ABD ve Avrupa piyasalarındaki yüksek kaldıraçlı kredi ve tahvil ihraççılarının yılın ilk çeyreğinde beklenen birincil piyasa toparlanmasına katılmakta zorlanacağına inanıldığı kaydedildi.

ABD'de, diğer faktörlerin yanı sıra ücret enflasyonu gibi artan girdi maliyetleri ve düşen işletme veriminin serbest nakit akışı üzerinde baskı oluşturduğu ve likiditeyi kısıtladığı vurgulanan açıklamada, bunun aynı zamanda bu şirketlerin büyüme girişimlerini sürdürme becerilerini de zorladığı ifade edildi.

Açıklamada, Avrupa'da, isteğe bağlı tüketim sektörü, emlak gibi faiz oranına duyarlı sektörler veya telekom gibi marj baskısı altındaki sektörlerdeki ihraççıların en savunmasız konumda olduğu belirtilerek, bunların 2024'te daha yüksek tahvil ve kredi temerrüt oranlarına katkıda bulunmasının muhtemel olduğu aktarıldı.

Geçen yılın ikinci yarısındaki finansal sonuçlara işaret edilen açıklamada, bu sonuçların tahvil ve kredi piyasalarının temel kredi performansında 2023'ün ilk yarısına kıyasla daha geniş bir dağılım olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Açıklamada, ABD'de 12 aylık kaldıraçlı kredi temerrüt oranının 2023'ü yüzde 3,28 seviyesinde tamamladığı, yüksek getirili temerrüt oranının da yüzde 2,97 olduğu belirtildi.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER