Fed Başkanı Powell'dan dijital dolar mesajıFed Başkanı Powell'dan dijital dolar mesajı

Fed Başkanı Powell, Fed'in dijital dolar çıkarmasının doların küresel gücünü korumasına destek olacağını söyledi.

Fed Başkanı Powell'dan dijital dolar mesajıFed Başkanı Powell'dan dijital dolar mesajı

İSTANBUL-NEDİM YÜKSEL(YSM) - ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in dijital dolar çıkarmasının doların küresel gücünü korumasına destek olacağını söyledi.

Powell, merkez bankasının doların uluslararası alanda konumu üzerine düzenlediği araştırma konferansında yaptığı açıklamada "Bir ABD merkez bankası dijital para birimi (CBDC) doların uluslararası gücünü korumaya potansiyel olarak destek olabilir" dedi.

Powell'ın bugünkü konuşması öncesinde dijital para hakkında merkez bankası yetkililerinin genel olarak fikir birliğine varmakta zorlandığı belirtiliyordu.

Fed, dijital dolar üzerine son dört aydır görüş topluyordu. Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, bu fikrin en büyük destekçilerinden biri olurken Fed yönetim kurulu üyelerinden Chris Waller fikre karşı çıkıydı.

Powell, "Geri bildirimleri değerlendiriyoruz. Sadece dünyanın şu anki durumunu değil aynı zamanda gelecek beş, 10 yıl arasında küresel finansal sistemin nasıl gelişeceğini değerlendiriyor olacağız" diye ekledi.

Atlantik Konseyi'nin verilerine göre bu zamana kadar 10 ülke kendi merkez bankası dijital para birimlerini çıkarırken 105 tane ülke daha bunu değerlendiriyor.

Powell aynı zamanda Fed'in enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmeye odaklanmış durumda olduğunu belirtti.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER