Bakan Şimşek: Uygulanan programın somut sonuçları kredi notuna yansıdı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fitch'in Türkiye kararını değerlendirerek, "Uygulanan programın somut sonuçları ülke kredi notuna da yansıdı" dedi.

Bakan Şimşek: Uygulanan programın somut sonuçları kredi notuna yansıdı

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltirken, not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çıkardı.

Kararı değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulanan programın somut sonuçlarının ülke kredi notuna da yansıdığını söyledi.

Şimşek, "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bu başarıya kayıtsız kalmayarak kredi notumuzu bir kademe yükseltirken, görünümümüzü pozitife çevirdi. Pozitif görünüm önümüzdeki dönemde not artışının süreceğine işaret ediyor." dedi.

''Makro finansal istikrar daha da pekişecek"

12 yıl sonra gelen bu not artışında, Türkiye'nin uluslararası normlara uyan, kural bazlı ve öngörülebilir politikalarının etkili olduğunu aktaran Şimşek, "Makro-finansal istikrarın daha da güçlenmesiyle böyle olumlu gelişmeler artarak devam edecek. Yılın ikinci yarısında dezenflasyon, daralan cari açık ve bütçe disiplini sayesinde makro finansal istikrar daha da pekişecek ve kredi notumuz yükselecektir." ifadelerini kullandı

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER