İran'dan İsrail'e tehdit: Eller tetikte

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail'e çağrı yaparak 'Gazze'deki savaş suçlarını geç olmadan durdurmasını' istedi. Bakan, Hizbullah'a da işaret ederek "Eller tetikte" dedi.

İran'dan İsrail'e tehdit: Eller tetikte

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) - İran devlet televizyonuna göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Irak, Lübnan ve Suriye'yi kapsayan iki günlük bölge turunun sonunda Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki İran büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi.

Şu an en önemli konunun İsrail'in savaş suçlarının durdurulması olduğunu belirten Abdullahiyan, "Savaş suçlarını durdurmaları konusunda uyarıyorum. Belki de bir sonraki saat her şey için geç olacak." dedi.

Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın yanı sıra Filistinli direniş grupları Hamas ve İslami Cihad'ın üst düzey yetkilileriyle görüştüğünü aktaran Abdullahiyan, şöyle konuştu:

"Direniş Cephesi liderleriyle yaptığım görüşmelerde, siyonist rejimin suçlarına karşılık vermeye karar vermeleri halinde bunun pişman edici olacağını ve işgal altındaki Filistin topraklarının mevcut haritasını değiştireceğini öğrendim."

'Eller tetikte'

Abdullahiyan, "yeni cepheler açılmasına, savaşın genişlemesine veya ateşkese direniş güçlerinin karar vereceğini" belirterek, "Siyonist rejimin savaş suçları devam ederse sıfır saat ilanı direniş hareketinin elindedir. Direniş güçlerinin elleri tetikte." dedi.

'İsrail'in savaş suçlarından Batı sorumludur'

İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarının hem Birleşmiş Milletler (BM) hem de İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) tarafından özel olarak takip edilmesi gerektiğini kaydeden Abdullahiyan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinde bu görevi kendisine hatırlattığını söyledi.

İranlı Bakan, ABD, Fransa, İngiltere başta olmak üzere bazı Batılı ülkelerin İsrail'e verdiği açık desteğe işaret ederek, "Aklı başında hiçbir insan Gazze'de kadın ve çocukların öldürülmesine tahammül edemez ve destek veremez. İsrail rejiminin savaş suçlarından Batı sorumludur." dedi.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER