Yellen, Çin'e gitmeyi planlıyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yeni Çinli mevkidaşı ile ilk üst düzey ekonomik müzakereler için Temmuz ayı başlarında Pekin'i ziyaret etmeyi planlıyor.

Yellen, Çin'e gitmeyi planlıyor

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) - ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yeni Çinli mevkidaşı ile ilk üst düzey ekonomik müzakereler için Temmuz ayı başlarında Pekin'i ziyaret etmeyi planlıyor.

Bloomberg'in haberine göre Yellen, Nisan ayında yaptığı açıklamada, yolculuğunun uzun süredir beklendiğini ancak "uygun zamana" ertelendiğini söyledi.

ABD Çin'deki bazı yatırımlarını düzenleyecek

Buna ek olarak, iç müzakerelere aşina olan kaynaklar, Biden yönetiminin Çin'deki bazı ABD yatırımlarını düzenleyecek ve potansiyel olarak durduracak bir yürütme emrinin tamamlanmak üzere olduğunu ve yetkililerin bunu Temmuz ayı sonlarında hazır hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Hazine Bakanı, bu yılın başlarında dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin bozulmasının ardından Pekin'e seyahat eden ikinci ABD kabine yetkilisi olacak.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mevkidaşı ile bir araya geldi.

ABD'li ve Çinli yetkililer, Blinken ziyaretini verimli olarak nitelendirdi ve iki tarafın bir dizi konuda samimi görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

YSM DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER