Blinken, Zelenskiy'le görüştü: Askeri yardımlar Rusya'ya karşı gerçek bir fark oluşturacak

Ukrayna'da Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, askeri yardımların bir kısmının ulaştığını, kalan kısmının da yolda olduğunu belirterek, "Bu, savaş alanında Rus saldırganlığına karşı gerçek bir fark oluşturacak." dedi.

Blinken, Zelenskiy'le görüştü: Askeri yardımlar Rusya'ya karşı gerçek bir fark oluşturacak

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna'yı ziyaret etti.

Blinken, temasları kapsamında başkent Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşme gerçekleştirdi.

Zelenskiy görüşmenin başında yaptığı konuşmada, Ukrayna ordusunun özellikle ülkenin doğusunda "zor bir dönem" yaşadığını belirtti.

Geçtiğimiz ay ABD Kongresi tarafından kabul edilen askeri yardım paketi için teşekkür eden Zelenskiy, silahların mümkün olduğu kadar hızlı teslim edilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Zelenskiy, hava savunmasının ordudaki en büyük eksiklik olduğunu, Harkov'da daha fazla hava savunmasına ihtiyaç olduğunu söyleyerek Ukrayna'nın cephedeki ihtiyaçlarına değindi.

Zelenskiy, "Harkov için 2 Patriot'a ihtiyacımız var, çünkü orada insanlar saldırı altında. Siviller, askerler, herkes Rus füzelerinin altında." dedi.

"Yardımlar yolda"

Blinken ise Ukrayna'nın dayanıklılığına, Zelenskiy'nin "gücüne ve liderliğine" övgüde bulundu. "Bunun zorlu bir dönem olduğunu biliyoruz" diyen Blinken, yardımların bir kısmının Ukrayna'ya ulaştığını, geri kalanının da yolda olduğunu söyledi. Blinken, "Bu, savaş alanında devam eden Rus saldırganlığına karşı gerçek bir fark oluşturacak." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller görüşmeye dair yaptığı açıklamada, Blinken ve Zelenskiy'nin cephe hattındaki son durumu ve ABD yardımının önemini ele aldığını söyledi. Miller ayrıca ikilinin Ukrayna'nın ekonomik olarak gelişmesini sağlamak için uzun vadeli güvenlik düzenlemeleri ve devam eden çalışmaları da görüştüklerini aktardı.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER