Blinken Türkiye'ye geliyor

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinken iki gün sürecek ziyaret için bugün Türkiye'ye geliyor. Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile yarın Ankara'da görüşecek. İki bakan, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını ve bölgedeki insani durumu değerlendirecek.

Blinken Türkiye'ye geliyor

İSTANBUL-NURULLAH SARI(YSM) -Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Amerikalı mevkidaşı Anthony Blinken ile Ankara'da bir araya gelecek.

İsrail'in Gazze'deki katliamlarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 4 kez telefonla temas kuran iki isim, bu kez yüz yüze görüşecek.

Gündemdeki ana başlık; İsrail'in Gazze'ye saldırıları olacak

Dışişleri Bakanı Fidan, Blinken'a; İsrail'in Gazze halkını topyekün hedef almasının kabul edilemez olduğunu vurgulayacak.

Gazze'ye insani yardımların kesintisiz ulaştırılmasının önemine dikkat çekecek.

Ateşkesin sağlanması için ABD ve diğer ülkelerin gerilimi tırmandıracak adımlardan uzak durması gerektiğini söyleyecek.

Bakan Fidan, sorunun ancak 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasıyla çözüleceğini de belirtecek. Türkiye'nin masaya getirdiği garantörlük teklifini iletecek.

Masada birçok başlık yer alacak

Fidan-Blinken görüşmesinde masadaki diğer başlıklar ise; NATO'nun genişleme süreci, Türkiye-ABD ilişkileri, Ankara-Washington hattındaki F-16 modernizasyonu görüşmeleri ve terörle mücadele. 

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER