Bedenimizi sıcak tutan beslenme önerileri: Demir, Magnezyum ve B12

Bedenimizi sıcak tutan beslenme önerileri: Demir, Magnezyum ve B12 

Soğuk günleri rahat geçirebilmek için tıpkı doğa gibi, bizim de mevsimlerin döngüsüne uyum sağlamamız; hem kendimizi hem de evlerimizi sert geçecek kışa hazırlamak için önlemlerimizi şimdiden almamız gerekiyor. Peki soğuk havaları sıcak geçirmek ve üşümemek için neler yapabiliriz?

Havaların soğuması bedenimizi doğrudan etkiliyor: Sonbahar ve kış aylarında metabolizmamız yavaşlıyor, enerji seviyelerimiz düşüyor ve uyku isteğimiz artıyor. Ne yazık ki kış uykusuna yatmak gibi bir seçeneğimiz olmadığı için de, öncelikle bedenimizi doğru gıdalarla besleyerek vücut ısımızı ve enerji seviyelerimizi korumamız gerekiyor.

Havalar soğurken bedenimizi sıcak tutabilmenin ve enerji seviyemizi yükseltmenin ilk adımı, vücut ısısını doğal olarak yükselten yiyeceklerden faydalanmak ve kalori alımını sağlıklı şekilde artırmak. Sağlıklı yağlar, proteinler, kompleks karbonhidratlar ve lifli gıdalar gibi vücutta sindirimi uzun süren yiyecekler, vücutta işlenirken daha fazla ısı üretilmesini sağlayarak, vücut ısısını yükseltiyor. Protein ve yağlar, karbonhidratlardan daha uzun sürede sindirildikleri için vücut ısısının daha uzun süre korunmasına yardımcı oluyor. Avokado, kuru yemişler, çekirdek, somon, bedeninizi beslerken ısınmasına yardımcı olacak sağlıklı protein ve yağ kaynakları arasında yer alıyor.

Vücuttaki demir eksikliği de, üşümenin öncelikli nedenleri arasında. Vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamak için kırmızı et, kuru baklagiller, kabuklu yemişler, ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi demir kaynaklarını beslenme planınıza ekleyerek, kışı daha sıcak geçirmeniz mümkün.

Eksikliğinde daha çok üşümenize neden olabilecek diğer mineraller, vücut ısısının düzenlenmesinde rol alan B12 vitamini ve magnezyum. Mevsim sebzeleri, baklagiller, kuruyemişler ve deniz mahsulleri, güçlü magnezyum kaynakları; süt ve süt ürünleri, deniz mahsulleri, sakatatlar ve yumurta ise güçlü B12 kaynakları arasında.

Soğuk günlerin vazgeçilmezi olan bitki çayları yalnızca içimizi ısıtmakla kalmıyor, farklı antioksidan, vitamin ve mineral içerikleriyle bağışıklık sisteminizin de güçlenmesine yardımcı oluyor. Sıcak içecekler demişken; mevsim sebzeleriyle hazırlanan sıcak çorbalar da harika birer öğün olmanın yanı sıra oldukça besleyici birer seçenek. Çorbalarınızı, bitki çaylarınızı ve yemeklerinizi, metabolizmayı hızlandıran baharatlarla zenginleştirerek, hem lezzetli hem de ‘sıcacık’ dokunuşlar yapabilirsiniz.

Son olarak, mevsimsel beslenmeye özen göstererek, hem sağlıklı beslenmeniz, hem doğayı korumanız hem de bedeninizi değişen mevsimlere daha uyumlu hale getirmek mümkün.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.