Bankacılık krizi etkiledi! Gram altın rekora gidiyor

Dolar/TL ve ons altın üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın da 1.233 TL ile yeni rekor seviyeyi test etti. Sabah saatlerinde 1.994 doları gören ons altın sonrasında 1985 dolar seviyesine kadar çekildi. Gram altın tarafında da 1.233 TL ile rekor denemesi gerçekleşirken fiyatlama 1.220 TL sınırının altında dengelendi.

Bankacılık krizi etkiledi! Gram altın rekora gidiyor

İSTANBUL-ABDULLAH KURT(YSM) - Altın coştu aldı başını gidiyor. Ons altın 2000 dolar sınırına yaklaştı, gram altın ise rekor kırmaya devam ediyor. Gram altın tüm zamanların rekorunu kırdı

Altın önceki iki seansta neredeyse yüzde 3 yükselmesi sonrası yatırımcıların Fed’in para politikasına ilişkin karmaşık sinyalleri değerlendirmesiyle yatay seyretti.

Sabah saatlerinde 1.994 doları gören ons altın sonrasında 1.985 dolar seviyesine kadar çekildi. Gram altın tarafında da 1.233 TL ile rekor denemesi gerçekleşirken fiyatlama 1.220 TL sınırının altında dengelendi.

Piyasada, Cumhuriyet altını 8.095 liradan, Çeyrek altın 2.031 liradan, Yarım Altın ise 4.062 liradan fiyatlanıyor. 

Öte yandan tahvil getirileri de düşüşünü üçüncü güne taşıyarak faiz getirisi olmayan altına destek sağladı.

Değerli metal bankacılık krizi kaynaklı endişeler dolayısıyla güvenli liman talebi görmeyi sürdürüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada bankacılık krizi nedeniyle faiz artışlarına ara verilmesinin düşünüldüğünü ancak enflasyonun en önemli endişe kaynağı olmayı sürdürdüğünü ve gerekli görülmesi halinde borçlanma maliyetlerinin beklenenden daha fazla artırılacağını söylemişti.

Perşembe günkü veriler, ABD işgücü piyasasında beklentilerin üstünde bir sıkılığa işaret ederek dikkatlerin enflasyonist baskılar üzerinde kalmasına devam etmesini sağladı.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER