14 Mayıs’ta, yeni iktidarı bekleyen en büyük zorluk enflasyon…

Türkiye son yıllarda salgın, küresel enflasyon ve deprem gibi birçok krizle karşı karşıya kaldı.

Salgın tedarik hatlarına, üretime ve toplum sağlına zarar verirken dünya ekonomisini de krizin içine çekti. 

Bu süreçte istihdam, ihracat ve üretim merkezli bir politikayı tercih eden Türkiye genişletici para ve maliye politikalarını tercih etti.

 Kapanmaların ortaya çıkardığı işsizlik tehlikesini bertaraf etmek için karar alıcıların başvurduğu yöntem 2021’in sonundan bugüne kadar ekonomiye katkı sağlayacak rakamlara ulaşamadı.

Depremin yol açtığı yıkımın ekonomik maliyetine 14 Mayıs seçim bütçesini eklediğimiz zaman 2023 yılının tamamında ekonomi üzerinde olumsuz etki oluşturacaktır!

14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimler Cumhuriyetin 100. yılında önemli bir ekonomik eşiğe işaret ediyor. Seçiminin ardından ağır bir vergi yükü olan enflasyon, iş dünyası ve dar gelirlinin yaşam mücadelesini olumsuz oranlarda etkileyecektir!

Birçok uluslararası kuruluş farklı ekonomik tahminleri açıklarken kamu tarafından başlatılan yeni inşa çalışmaları hem bölgenin hızla toparlanmasına hem de hayatın normale dönmesine yardımcı olacaktır.

TÜİK, mart ayı enflasyonunu yüzde 2.29, yıllık enflasyonu da % 50.51 olarak açıkladı. 

Bağımsız araştırma kuruluşu ENAG ise aylık enflasyonu % 5.08, yıllık enflasyonu  % 112 olarak hesapladı.

En yüksek aylık artış 6.30 ile eğitimde olurken, gıda ve alkolsüz içeceklerin aylık artışı 2.86. Yıllık % 50 oranının üzerinde ise ev eşyası, konut, sağlık, gıda ve alkolsüz içecekler ile lokanta/oteller yer alıyor.

Enflasyon verileri gıda, konut, eğitim sağlık harcamaları gibi dar gelirliler açısından büyük önem taşıyan harcama gruplarında yüksek artışların ve iş dünyasındaki üretimdeki yüksek fiyatlı girdi maliyetlerin yaşanması ekonominin daha da kötü seviyelere gidebileceğini gösteriyor.

Yeni iktidarın en önemli meselesi ve ilk görevi enflasyonla mücadele olacak!

Ben enflasyon konusunun, Cumhur İttifakını 14 Mayıs’ta zorlayacak en büyük etken olduğuna inanıyorum…

İş dünyası, Cumhur İttifakı ya da Millet İttifakı'nın iktidar olmaları halinde ekonomi kurmaylarının kimler olacağını merak ediyor. İş dünyası öncüleri, 14 Mayıs sonrasıyla ilgili sorular yöneltiyor ve en çok merak ettikleri konu, her iki İttifakın ekonomi kurmaylarının kimler olacağı…

Ülke ekonomisinin ne kadar sürede  ve nasıl düzeleceği soruları seçim meydanlarında cevap arayacak konuların başında geliyor.
14 Mayıs’ta, yeni iktidarı bekleyen en büyük zorluk enflasyonla mücadele olacak, bu da diğer hedefleri önemsiz değil ama ikincil kılacak şekilde iktidar uygulamaları devam edecektir.
Bana göre seçim, enflasyonun ortaya koyduğu ekonomik daralmayı değiştirmez. Hatta bu verilerle 2023 yılı sonuna kadar olumsuz seyreden ekonomik tablonun değişmeyeceğini söylemek mümkün...

Fiyatlarda aşırı artışları önleyecek kontrolleri yapabiliriz!

1. Dünyada gıda fiyatları düşerken, bizde artmasına neden olan öğeler tek tek ele alınarak işin kaynağına yönelmek gerekiyor. 

2. İş dünyasında yer alan bütün sektörlerde üretim maliyetlerinin daha detaylı kontrol edilmesi önemlidir.

3. Harcama gruplarından eğitim/ ulaşım /sağlık /konut alanlarında yapılabilecekler hesaplanarak, kararlar alınıp, uygulamaya dönük adımlar atılmalı, makyajlı kontrol cinsinden “stok denetimi” gibi işler yapılmamalıdır.

4. Enflasyonun dar gelirliler için en ağır vergi yükü olduğu bilinerek, asli görevi fiyat istikrarı olan Merkez Bankası’ndan başlayarak, ilgili bütün kurumlar için ‘’iyileştirme programları’’ hazırlanıp, ‘’yüzde 5 üzerinde büyüme, istihdam artışı ve enflasyon” diye ortaya konan hedef hayata geçirilmelidir.

5. Enflasyon hedefinin tutturulmasının en büyük engeli “bütçe harcama disiplini” eksikliği ve fiyat istikrarı sağlayacak kurumun bu görevini yerine getirmeye çalışmaktan uzaklaşması, kamu kurumlarının harcama disiplinlerini gözetmemesinin yaptırımsız kalmasından kaynaklanıyor.

Hepinize hayat mücadelenizde kolaylıklar dilerim! 

Şimdiden Ramazan bayramızı tebrik ederim. Selam ve dua ile.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.