Bu haber kez okundu.

Ziylan, Rus Yandex’in ilk yabancı iş ortağı oluyor

İSTANBUL (YSM) - Ankara-Washington arasındaki “vergi savaşları” Türkiye’yi yeni bir arayışa itiyor. Çin ile ikili ticaretini artıran Türkiye’nin ticaretteki yeni partneri Rusya oluyor. İki ülke arasında yaşanan uçak krizi ile büyük bir yara alan Moskova-Ankara arasındaki ilişkiler şimdilerde deyim yerindeyse su sızdırmaz seviyede. Örneğin 2017’nin Ocak-Mayıs dönemindeki ikili ticaret 7.8 milyar dolar iken bu rakam 2018’in aynı döneminde yüzde 46 artarak 11.4 milyar dolara dayanmış durumda. Öyle ki Türkiye, Rusya’nın genel dış ticaret hacmi sıralamasında yüzde 3.5 ile 7’nci basamaktan yüzde 4.2 ile 5’inci basamağa ulaşarak kısa dönemde hızla yükseltmiş durumda.

Turizmde de durum farksız değil.

Rusya kısa süreliğine Almanlara devrettiği turist sayısındaki liderliği yaz mevsiminin gelmesiyle yine devraldı.

Şimdilerde iki ülke arasında önemli bir gelişme daha yaşanıyor. Bu gelişme ise e-ticaret alanında.

Bilindiği gibi Rusya’nın iki önemli markası, arama motoru Yandex ile finans devi Sberbank ortak olarak ülkenin en büyük ticaret ticaret platformlarından birini kurdu. Yandex.market adındaki bu e-ticaret platformu Çin’in Alibaba’sı, ABD’nin Amazon’u olmak istiyor.

Bunun için de uluslararası alanda işbirliklerini artırmak peşinde olan bu platforum ilk küresel işbirliğini ise Türkiye ile yapmaya hazırlanıyor.

Ekimde anlaşma devreye girecek

Yandex.market’in stratejik işbirliği yaptığı ilk yabancı şirket unvanını alacak olan Türk şirketi ise Ziylan Grup.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin eski başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ortak olduğu Ziylan Grup, Yandex.market’te sahibi olduğu markaları satacak. Ekim ayında devreye girecek olan anlaşmayla Ziylan Grup’a ait Polaris, Flo, Kinetix, Lumberjack, Butigo, Sport in Street ve Dockers by Gerli adlı markalar Rus piyasasına e-ticaret ile girecek.

Rus Kommersant Gazetesi’nde yer alan iddialara göre anlaşmayla 20 binden fazla ayakkabı Rusya vitrinine çıkacak.

91.7 milyon dolarlık ayakkabı sattık

Rusya ile ilişkiler giderek daha da güçleniyor.

Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde Türk deri sektörü ihracatını geçen yılın 7 aylın dönemine göre yüzde 64 artırdı ve 144 milyon dolara çıkardı.

Bu rakamda aslan payını 91.7 milyon dolarla ayakkabı aldı.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret önümüzdeki dönemde daha da artacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol