3,2 milyar liralık ilave kaynakta öncelik stratejik ürünlerin

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) Başkanı Hakan Yüksel, tarımsal destekleme bütçesine 3,2 milyar liralık ilave kaynağın öncelikle hububat gibi stratejik ürünleri kapsadığını ve çiftçilere olumlu yansıyacağını bildirdi.

3,2 milyar liralık ilave kaynakta öncelik stratejik ürünlerin

İSTANBUL-TUNAHAN SARI (YSM) - Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) Başkanı Hakan Yüksel, tarımsal destekleme bütçesine yapılan 3,2 milyar liralık ilave kaynağın stratejik ürünleri kapsadığını söyledi.

Türk çiftçisinin artan girdi maliyetleri nedeniyle zorlandığına dikkat çeken Yüksel, söz konusu ilave kaynağın çiftçilere olumlu yansıyacağını vurguladı.

Buna karşın ülke genelinde etkisini gösteren kar yağışlarının ardından tarım sektörüne yönelik desteklerin artırılmasının bereketli bir yılın habercisi olduğunu belirten Yüksel, döviz kurunda yaşanan gerilemenin etkisiyle artan girdi fiyatlarının da bir süre sonra normal seyrine dönmesi gerektiğini kaydetti.

2022 yılı için 25,8 milyar lira olarak açıklanan tarımsal destekleme bütçesinin, 3,2 milyar lira daha artırılarak 29 milyar liraya çıkarıldığını hatırlatan Yüksel, “Özellikle hububat üreticilerinin girdi destekleri geçen yıla oranla yüzde 127 artmış oldu. Tarımsal desteklerdeki 3,2 milyar liralık ilave kaynak çiftçiye olumlu yansıyacak." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin kalkınmasında en büyük etkenin tarımsal üretim ve ihracat olduğunu ifade eden Yüksel, bu alanda yapılan desteklerin karşılığının en kısa zamanda alınacağını belirtti.

Stratejik ürünler desteklenecek

Yüksel, tarımsal destekleme bütçesinde yapılan 3,2 milyar liralık artışın stratejik ürünleri kapsadığı bilgisini verdi. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf üretimi yapan çiftçilerin mevcut desteklere ilave ek girdi desteği alacağını ve bunun miktarının dekara 50 lira olacağını aktaran Yüksel, 2022 yılında söz konusu stratejik ürünleri üreten çiftçilerin mazot, sertifikalı tohum ve gübre gibi desteklerden de yararlanacağını kaydetti.

İklim değişikliğinin etkilerine de dikkati çeken Yüksel, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de birçok sektörün bundan etkilendiğini söyledi. İklim değişikliğinin en çok tarım sektörünü vurduğunu belirten Yüksel, “Çiftçilerimizin iklim değişikliğine adaptasyonu sağlanmalı, üretim ve hasat teknikleri, yeni iklime göre gözden geçirilmeli, yeni üretim planı ve modeli oluşturulmalı. Bunları yaparken hükümetin yönlendirmesine ve gözetimine ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

YSM HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2022, 11:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER