Bu haber kez okundu.

Teknosa CEO'su Gürcan Las Vegas'ta sektörü değerlendirdi

Teknosa Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Gürcan teknoloji perakende sektörünün kendini güncellediğini belirterek, "Perakende sektöründe rekabet ve müşteri tanımı değişiyor. Perakende sektöründe yeni ekosistemlerin oluşması kaçınılmaz. Müşterilerin yüzde 64’ü artık alışverişlerini kanallar arasında yolculuk yaparak tamamlıyor, ürün ve hizmetlere en kısa zamanda erişmek istiyor." açıklamasında bulundu.

Teknosa açıklamasına göre, Gürcan, ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES kapsamında IT pazar analizi şirketi Context tarafından düzenlenen "CEO Kahvaltısı"nda sektörü değerlendirdi.

Gürcan, konuşmasında sektörün potansiyelini, değişen müşteri beklentileri doğrultusunda odaklandıkları omnichannel stratejisini ve stratejik iş birliklerinde yeni boyutları katılımcılar ile paylaştı.

Gürcan konuşmasında, dijitalleşme ile birlikte stratejik iş birlikleri yeni boyutlar kazanırken, teknolojik gelişmelerin yeni ekosistemler oluşmasının önünü açtığını belirterek, "Perakende sektöründe rekabet ve müşteri tanımı değişiyor. Perakende sektöründe yeni ekosistemlerin oluşması kaçınılmaz. Müşterilerin yüzde 64’ü artık alışverişlerini kanallar arasında yolculuk yaparak tamamlıyor, ürün ve hizmetlere en kısa zamanda erişmek istiyor. Dolayısıyla hem iş süreçleri hızlanıyor hem de kişiselleştirilmiş deneyim yaşatmak ön plana çıkıyor. İş dünyasının yeni değer birimi 'büyük veri'. Müşteri deneyimini geliştirmek için büyük veriden doğru analizler yapmak şirketler için yaşamsal öneme sahip. Bu kapsamda, stratejik işbirlikleriyle tedarik zincirinden başlayarak, ürünün son tüketiciye ulaşmasına ve satış sonrasına kadar tüm süreçlerde dönüşümü yönetmeye odaklanıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Müşterilerimiz kanal bağımsızlığı istiyor"

Müşteriyi derinlemesine tanımak ve müşteri deneyimini geliştirmenin, yeni müşteriler kazanmak için de çok önemli olduğunu aktaran Gürcan, şunları kaydetti:

"Müşterilerimizin kısa sürede ürün teslimatı gibi birçok beklentisini karşılamak, stok maliyetleri gibi zorlukları aşmak ve inovasyon için iş birliklerini çok önemsiyoruz. Müşterilerimiz, kanal bağımsızlığı ve mükemmel bir deneyim istiyorlar. Online platformlar, alışveriş yapılsın ya da yapılmasın önemli bir bilgi kaynağı. Bununla birlikte, Omnichannel modelinde mağazalara da önemli bir rol düşüyor.

Tüketicilerin ürünlerle kişisel deneyim yaşayabileceği ve nereden alışveriş yaparsa yapsın hizmet alacağı mağazalara yatırım yapılması şart. Teknosa’da internetten alışveriş yapan müşterilerimizin yüzde 30’u mağazadan teslim almayı tercih ediyor. Stratejik iş ortaklarımızla tüm kanallarda daha mükemmel, entegre bir deneyim için derinlemesine çalışıyoruz ve yarattığımız değeri artırmak için yeni işbirliklerine öncelik veriyoruz."

Açıklamada verilen bilgilere göre, "CEO Kahvaltısı"nda, Avrupa’nın en büyük elektronik satın alma grubu Euronics’in Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Gürcan'ın yanı sıra, HP EMEA Perakende ve Omnichannel Başkanı Lucas Perraudin ve Hindistan merkezli omnichannel çözümleri sunan Ace Turtle CEO'su Nitin Chhabra da birer konuşma yaptı.

Anahtar Kelimeler:
TeknosaBülent Gürcan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol