Rusya Maliye Bakanlığı Bitcoin ve Kripto Para Birimi Ticaretine İzin Veriyor

Rusya Maliye Bakanlığı (MinFin) temsilcisi, Rus haber servisi Interfax’ın haberine göre bakanlığın 21 Haziran’da yaptığı açıklamada  kripto para birimi alım satım işlemine izin vermeyi düşündüğünü ifade ediyor.

Raporda, Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseyev Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, MinFin’in kesin bir karara varmadığı halde, önümüzdeki günlerde Rusya Federasyonu’nda kripto para birimlerinin dolaşımına ilişkin olarak kripto para birimi alım satım işlemine izin verilebileceğini söyledi.

Rusya Federasyonu’nda kripto para varlıklarının ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayan bir tasarı geçen yılın Mayıs ayında kabul edilmişti.
Duma Finansal Piyasa Komitesi Başkanı Anatoli Aksakov, bekleyen kararı bir uzlaşma olarak nitelendirdi ve Mali Eylem Görev Gücünün Rusya’nın bu yıl sonuna kadar kripto para birimlerinin dolaşımını düzenleyen bir tasarıyı kabul etmesini önerdiğini belirtti.

Bu haftanın başlarında bildirildiği üzere, Rusya Parlamentosu Devlet Duma, ülkenin iki yıl içinde “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” (DFA) ‘nın en büyük kripto yasa tasarısını kabul etmeyi planlıyor.

O sırada Moiseev, MinFin’in, Rusya’nın kitle fonlaması konusundaki yasalarının bir parçası olacak olan ilk koin teklifleri için ayrı bir yasayı da onayladığını açıkladı.

Yine bu hafta haberler, Rusya Merkez Bankası başkanının merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatma olasılığını araştırırken yakın gelecekte bunun planlanmadığını belirttiğine vurgu yapıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol