Bu haber kez okundu.

Petrol öngörüleri tekrar yükselişte

İSTANBUL-ABDULLAH KURT(YSM) - Uluslararası seyahatin hala kısıtlı olduGoldman Sachs

Goldman Sachs, arz tarafında talebe göre daha yavaş bir hızlanma olması nedeniyle 2. ve 3. çeyrek Brent fiyat öngörülerini 10’ar dolar yükselterek sırasıyla 70 ve 75 dolar/varil düzeyine çekti. Wall Street bankasının bir önceki tahminleri 2. ve 3. çeyrek için sırasıyla 60 ve 65 dolardı. İsviçre merkezli yatırım bankası UBS de geçen hafta Brent için ikinci yarıyıl öngörüsünü 68 dolar/varil düzeyine yükseltmişti.

Küresel petrol talebininin pandemi öncesi 100 milyon varil düzeyine daha önce Ağustos ayında ulaşılacağını öngören Goldman Sachs, bu öngörüsünü de Temmuz 2021’e çekti. Bankadan pazar günü yayınlanan notta pazarın beklenenden daha hızlı dengelendiği ve bahar aylarından itibaren talebin arzdan daha hızlı toparlayacağı öngörüldü ve bu durumun arz sıkışıklığına zemin hazırladığı vurgulandı.

Goldman Sachs’a göre OPEC+ üreticileri mart ayında petrol arzını yükseltme kararı verse bile, üreticilerin maliyetler nedeniyle zorlanması arza ayak bağı olacak. Banka, Teksas’taki üretime bu ay 1,5 milyon varil/gün sekte vuran dondurucu soğukların mart üretiminden de 200 bin varil/gün eksiltebileceğini söylüyor. ABD’nin en büyük üreticilerinden ConocoPhillips de Teksas’taki üretiminin büyük bölümünün hala durduğunu belirterek bu öngörüyü destekliyor. PVM Oil Associates brokerleri ABD üretiminin COVID-19 öncesine daha çok yolunun olduğunu belirtirken, ABD’li kaya petrolü üreticisi Pioneer Natural Resources 60 dolar/varil fiyatlarında bile üretimin aynı düzeyde kalacağını ya da ancak yüzde 1 artabileceğini söylüyor.

ABD’nin petrol üretiminin yüzde 40’ını yapan Teksas’ta dondurucu soğuklar şubatta 1,5 milyon varil kesintiye neden oldu, martta da sürebilir. Bununla birlikte OPEC kaynaklarına göre ABD’de üreticilerin iş başına tam dönememesi zamanında ABD’nin artan kaya petrolü üretimine karşı bir ittifak olarak kurulan OPEC+’ın da elini güçlendiriyor.

YSM HABER MERKEZİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol