Bu haber kez okundu.

Kriz söylemi var ama telefon sevkıyatlarını yetiştiremiyoruz

İSTANBUL (YSM) - DHL Lojistik Hizmetleri Genel Müdürü Orkun Saruhanoğlu, ekonomik aktivitede ciddi bir hareketlilik olduğunu söyledi. Referandum sonrası piyasanın açıldığının altını çizen Saruhanoğlu, "Şirket olarak 6 farklı sektörde 115 firmaya hizmet veriyoruz. Bunlar kendi alanlarının en büyük oyuncuları. Böyle bir operasyonu yönetiyorsanız Türkiye ekonomisini görebiliyorsunuz" dedi ve ekledi: "Mal hareketlerinde artan trend devam ediyor. Kriz söylemi var ancak 3 bin 600 liralık bir telefonun sevkıyatını yetiştiremiyoruz. İlaç ve kimyada da hızlı bir tüketim var"

Kurdaki artışın ister istemez hareketliliği etkileyeceğini belirten Saruhanoğlu, "Ancak bu hemen olmaz. Kurdaki yükseliş henüz çok taze ve şirketler planlamalarını yıllık olarak yapıyorlar. İlk etapta Avrupa'dan ithalatlar etkilenebilir ancak bu o kadar dramatik olmaz" diye konuştu

E-ticarete yönelik yatırımları değerlendirdiklerini belirten Saruhanoğlu şöyle konuştu: "90'lı yılların başlarında çok yüksek enflasyon vardı. O ortamda stok avantajdı, mal durduğu yerde değerleniyordu. Şimdi ise stok önemli bir maliyet. DHL olarak e-ticaret alanında depoculuk hizmetleri için önemli yatırımlar yapıyoruz. Türkiye'de de bu alanda çalışmalar olabilir. Bu yıl e-ticaretin Türkiye'de 10 milyar dolarlık bir hacime ulaşması bekleniyor. Amazon ve Alibaba'nın buraya ilgisi artıyor. Yerli büyük oyuncular da var. E-ticaret aslında bir lojistik işi ve bu noktada tüm e-ticaret siteleri ilgi alanımızda. Kargo şirketi gibi son tüketiciye ürün taşımaktan bahsetmiyorum, biz dev depoları yönetmekle ilgileniyoruz. Yatırım planlarımız arasında sağlık ve e-ticaret öncelikli bulunuyor"

YSM EKONOMİ SERVİSİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol