Google’ın Türkiye’ye katkısı 150 milyar TL’ye ulaştı

Google tarafından desteklenen dijital ekonominin milli gelir içerisindeki payı yüzde 4’ü aşarak 150 milyar TL’ye ulaştı.

Google’ın Türkiye’ye katkısı 150 milyar TL’ye ulaştı

İSTANBUL-FEVZİ YILDIZ(YSM) - Google, 2006 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye’de sunduğu ürün ve servisin yanı sıra gerçekleştirdiği proje ve çalışmalarla ülke ekonomisinin gelişmesine ve bireylerin güvenle dijitalleşmesine destek veriyor.

Bugüne kadar Google’ın Türkiye’de gelişimine katkıda bulunduğu dijital ekosistem, toplam 1,4 milyon kişilik istihdam yarattı. Google tarafından desteklenen dijital ekonominin milli gelir içerisindeki payı yüzde 4’ü aşarak 150 milyar TL’ye ulaştı.

15 yıldır kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak, onları bilgilendirmek ve geliştirmek için pandemi süreci de dahil olmak üzere ekonomi, eğitim ve kültür alanlarında yerel ihtiyaca yönelik birçok proje ve ürün geliştirdiklerini söyleyen Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, “Teknolojiye erişimi özgürleştirerek yerel oyuncuların global pazara taşınmasına olanak sağlayan Android ekosisteminin de Türkiye ekonomisine 83 milyar TL katkı sağladığına, bu ekosistem ile de 750 bin kişinin istihdam edilmesine destek oluyoruz. Ekosistemin Türkiye ekonomisine sağladığı katkının beş sene içinde iki kattan daha fazla artacağı öngörülüyor” diyor.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER