Türkiye’de ilk kez kripto paraya haciz geldi

Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedilmesinin ardından Türkiye’de kripto paralarla ilgili bir ilk yaşandı. Bir vatandaşın yaklaşık 60 bin lira değerindeki kripto parasına haciz uygulandı.

Türkiye’de ilk kez kripto paraya haciz geldi

İSTANBUL - MEHMET KOÇAL (YSM) - Türkiye’de kripto paralarla ilgili bir ilk yaşandı. Bir vatandaşın yaklaşık 60 bin lira değerindeki kripto parasına haciz uygulandı. 

İstanbul 14. İcra Dairesi’nin kararıyla Türkiye’de ilk kez kripto paraya haciz konuldu. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edildi.

CNN Türk’ün haberine göre, konuyla ilgili konuşan Avukat Tevfik Kerem Bilen, “Şu anda hukukumuzda bununla ilgili bir düzenlenme yok. fakat icra müdürlüklerine teknik alt yapı sağlanırsa elektronik cüzdan verilirse bu mümkün olur kanaatindeyim. Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedildiğini görmüştük. Ancak bu kez ilk defa bir kripto para haczedildi” açıklamasında bulundu.

Bilen, şunları kaydetti:

“Bu paranın icra dairesine ödeneceği zamanki değeri tartışma konusu. Diyelim ki müvekkilim icra dairesine bu parayı ödedi. Bloke kalktığında ya bu paranın değeri o günkü değerinden düşmüş olursa aradaki zararı kim karşılayacak? Buradaki tartışma konusu bu. Zararı kim karşılayacak? Kripto para borsası mı, alacaklı mı, icra müdürlüğü mü? Bunların hepsi kripto paralara karşın yasal düzenleme söz konusu olmadığı için tartışma konusu.”

Bu haciz işleminden sonra Türkiye’nin birçok noktasındaki icra dairelerinde benzer ihbarnamelerin yazıldığı aktarıldı.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER