Bitcoin'in değeri neden hızla artıyor?

Bitcoin'de görülen ani fiyat artış eğiliminin nedeni olarak Facebook'un kripto para birimi Libra gösteriliyor.

Bitcoin'in değeri neden hızla artıyor?

İSTANBUL - GÖKHAN YILDIZ (YSM) - Bitcoin,  Haziran ayının son haftasında hızlı bir şekilde yükselerek 13 bin dolar seviyesini test etti. Gün içerisinde değişik fiyat aralıklarını test etmesine rağmen Bitcoin, yükseliş ısrarını sürdürüyor..

Son bir ayda Bitcoin'in yükselmesinin iki ana sebebi var: İlki Facebook'un kendi kripto parası Libra'yı duyurması, ikincisi ise ünlü yatırım bankası JP Morgan'ın JPM Coin adı ile piyasaya girecek olması... Bu gelişmeler tekrar kripto paralara güveni artırınca, Bitcoin referans para birimi olarak yeni zirvelere yelken açtı.  

Bitcoin'de görülen ani fiyat artış eğiliminin nedeni olarak Facebook'un kripto para birimi Libra gösteriliyordu. Çünkü Facebook'un platformundaki 2 milyar kullanıcıyla Libra'nın eğitim ve medya alanlarında büyük bir rol oynayacağını konuşuldu. Bu da yeniden kripto paralara olan güveni artırdı. 

Bu gelişmeden hemen sonra dev ABD bankası JP Morgan'ın da kendi kripto parasını yılbaşı piyasa sunacağı haberleri geldi.

JPMorgan Chase'in Quorum ile desteklediği JPM Coin aslında bir sabitkoin olarak işlev görüyor olacak. Bu token karşılığında kullanılan itibari paralar bankaya yatırılmış olacak. Bu paralar daha sonra Blockchain'e aktarılacak ve parayı yatıran kişi bunun karşılığında JPM Coin alabilecek.

Bu iki büyük markanın kripto işine bu denli odaklanması referans para birimi olarak yeniden Bitcoin'e ilgiyi artırdı.

Neticede kripto paraların ekonomisine ilgi tüm dünyada giderek artıyor. Bu durum ekonomi çevrelerini ve yatırmcıları yeni arayışlara doğru yöneltiyor.

YSM EKONOMİ SERVİSİ

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 18:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER