İnsanın Kişiliği Değişebilir!

Sizin de davranışlarınız içine girdiğiniz çevreye göre değişiyor mu? Annenizin-babanızın yanındaki kişiliğinizle arkadaşlarınızın-eşinizin yanındaki kişiliğiniz aynı mı?

Eğer cevabınız evetse bilin ki yalnız değilsiniz. Hayatınızda öyle insanlar vardır ki onların yanında bambaşka bir insan olursunuz. Öyle ortamlar vardır ki sizi sahip olduğunuz kişilikten çıkarır, başka bir insan yapar. Bazı insanların yanında inanılmaz neşeli ve dışa dönük; bazılarının yanında kendinizi tanıyamayacağınız kadar içine kapalı bir insan olursunuz. Bazı çevrelerde kendine güvenli, bazı çevrelerde ürkek bir insan olursunuz.

Bazı insanlar, hüzünlerini ya da sevinçlerini yaşarken içlerinden başka bir insan çıkar; kimi son derece konuşkan olur, kimi de son derece suskun davranmaya başlarlar. Buna benzer koşullar oluştuğunda, insanlar farkında olmadan içine girdikleri “ruh halleri” tarafından şekillenirler, bu ‘’ruh hali’’ şartlarına uyum göstermeye ve yeni ortama uygun davranışlar göstermeye başlarlar.

Kendi içinizden kaç tane farklı “siz” çıkabileceğini hiç düşündünüz mü?

Hepimizin günlük hayatlarımızda gösterdiğimiz pek çok davranışın, aslında söz konusu ortamlara hâkim olan koşullar tarafından belirlendiğini kabul etmeliyiz. Daha da ötesi, içine girdiğimiz roller, farkında olmadığımız bazı yönlerimizi açığa çıkarırken bazılarını da köreltiyor.

Hepimiz içinde bulunduğumuz ortama uyum gösterme konusunda fevkalade becerikli bir yaratılışa sahibiz. Kişiliğimiz sandığımızın aksine fazlasıyla “akışkan ve değişken”. İçine girdiğimiz ortamlar, bizim tavır, tutum ve davranışlarımızı değiştiriyor.

İnsanın birçok kişiliği yaşayabilme potansiyeli, pazarlama açısından fevkalade önemlidir. 

Bir kadın sabah saatlerinde çocuğuyla evinde oynadıkları oyunda “afacan bir yaramaz anne” olurken akşam üstü evinde ailesi için “saygın bir hanımefendi” olabilir. “Çoklu kişilik” kadınlar için geçerli olduğu kadar erkekler için de geçerlidir.

Hepimizin içinde birçok kişilik var, bu kişilikler markalar tarafından fark edilmeyi, uyarılmayı ve birer deneyim olarak yaşatılmayı bekliyor.

Kendinize ve kişiliğinize sahip çıkmanız dileğiyle. İyi günler dilerim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol