Facebook Pay, Bitcoin Pazarını Potansiyel Olarak Etkileyebilir

Kripto para borsası SFOX kısa süre önce dijital varlık endüstrisindeki mevcut piyasa duyarlılığını ve Facebook’un Libra’sının Bitcoin’in ekosistemi üzerindeki etkisini tartışan bir rapor yayınladı.

Libra henüz piyasaya sürülmemiş ve dijital varlık olarak işlev görmesi için gerekli düzenleyici yetkisi verilmemiş olsa da, Facebook’un önerdiği kripto projesi, geçtiğimiz birkaç hafta içinde Bitcoin’in aşağı yönlü fiyat hareketine karşılık geliyor.

Ekteki grafikte Bitcoin’in hareketini doğrudan etkileyen Libra’ya bağlı olaylar tanımlanmış durumda. Önceden, Libra’nın tümü, yıl sonunda resmen başlatılacaktı. Bununla birlikte, politika yapıcılar ve topluluğun diğer bölümlerinin önderlik ettiği düzenleyici inceleme, Libra’nın derhal başlatılmasını erteledi.

Başlangıçta projeyle ilişkilendirilen birçok yüksek profilli yatırımcı, protokole olan inancını kaybetti, Mastercard, eBay ve Visa gibi firmalar 11 Ekim’de projeden ayrıldığını duyurdu. Aynı tarihte, Bitcoin değerlemesinde bir düşüş kaydetti.

En belirgin düşüş, 23 Ekim’de, Mark Zuckerberg’in ABD Kongresi’nde tanıklık etmesi ve Bitcoin’in yüzde 7,5’ten fazla bir düşüş kaydetmesiyle gerçekleşti. Raporda konuyla ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor:

“LİBRA’NIN BİTCOİN’İ ETKİLEMESİ GEREKTİĞİNE İNANSANIZ DA İNANMASANIZ DA, PİYASA LİBRA’YI DAHA GENİŞ KURUMSAL DUYARLILIK VE KRİPTO VE BLOK ZİNCİRİ TEKNOLOJİLERİNİN BENİMSENMESİ İLE İLGİLİ SİNYALLER İÇİN İZLİYOR OLABİLİR.”

Şimdi, Facebook Pay ile ilgili son gelişme Libra projesine doğru yeni bir iddiayı da beraberinde getiriyor. Spekülasyonlara göre, Bitcoin’in pazarını da etkileme potansiyeli var.

Daha önce de belirtildiği gibi, Facebook’un ödemeler sistemine yeni girişimi birçok kişi tarafından talep ediliyor, çünkü düzenleyiciler, Calibra’nın en iyi çabalarına rağmen, hiçbir zaman Libra’ya yeşil ışık yakma konusunda kararlı değiller. Facebook Pay farklı kurallar oluştursa da ve yeni bir kripto para birimini kolaylaştırmasa da, rapor kripto pazarının hala yeni sistem tarafından sallanabileceğini öne sürüyor. Konuyla ilgili raporda da şu ifadeler dikkat çekiyor:

EĞER KRİPTO PAZARI GERÇEKTEN DE PROJE LİBRA’YI KRİPTO BAZLI ÖDEME SİSTEMLERİNİN GENEL KABUL GÖRMESİNİN BİR MİHENK TAŞI OLARAK GÖRÜYORSA, FACEBOOK PAY HAKKINDA DAHA FAZLA HABERİN LİBRA PROJESİNİN ETKİLEYEBİLDİĞİ ÖLÇÜDE KRİPTO PARA PİYASALARINA DA POTANSİYEL OLARAK DOLAYLI BİR ETKİSİ OLABİLİR.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol