Bu haber kez okundu.

Sahte belge veren 'özel esas'tan çıkacak

İSTANBUL - AHMET ALTUN (YSM) - Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV Genel Uygulama Tebliğinde değişiklik yaparak, yeniden yapılandırma kapsamında KDV artırımında bulunan mükelleflerin özel esaslar kapsamından çıkarılmasını hükme bağladı.

Tebliğ kapsamına, sahte belge veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanma olumsuz raporu ile sahte belge veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanma, beyanname vermeme, adresinde bulunamama, defter ve belge ibraz etmeme gibi olumsuz tespitler nedeniyle özel esaslara tabi olan mükellefler giriyor.

Bu durumdakiler, 2013-2017 takvim yıllarında faaliyette bulundukları dönemin tamamına ilişkin KDV artırımında bulunanlar, artırım tutarının tamamını ödediklerinde özel esaslar kapsamından çıkarılarak, genel esaslara dönecekler.

Özel esaslar kapsamında olmadığı halde KDV artırımında bulunmuş olan mükellefler, artırımda bulundukları yıllarda alım yaptıkları mükelleflerle ilgili olumsuzluklar için yapılacak tespitler dolayısıyla özel esaslar kapsamına alınmayacaklar.

YSM EKONOMİ SERVİSİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol