Bakan Bilgin’den memur ve emekli zammına ilişkin açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacaklarını belirterek, “Çalışan memurlarımıza enflasyonun üzerinde bir sosyal transfer gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bakan Bilgin’den memur ve emekli zammına ilişkin açıklama

ANKARA-MERAL BOZKURT(YSM) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonların beklediği memur ve emekli zammına ilişkin açıklama yaptı. Bütün emekli grupları içine alan düzenleme yapacaklarını belirten Bilgin şunları kaydetti: "Biz memur sendikalarımız ile görüşmeler yaptık. Sonra sözleşmeyi yaptık bir konfederasyonumuzla. Orada vardığımız bir mutabakat var. Birkaç husus var o da şudur: Eğer enflasyon bizim sözleşmemizde belirlediğimiz ücretin üzerine çıkarsa biz farkı vereceğiz. Bu farkı aynı zamanda bir sosyal transfer olacak düzeyde de gerçekleştireceğiz. Enflasyon diyelim ki yarım puan aştı sosyal refah olarak bunu değerlendireceğiz. Emeklilerimizin en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacağız. Çalışan memurlarımıza enflasyonun üzerinde bir sosyal transfer gerçekleştireceğiz."

AGİ, asgari ücretli olmayanlar için devam edecek

Kanal 7'ye konuşan Bakan Bilgin, Asgari Geçim İndirimi’ne (AGİ) ilişkin yaptığı değerlendirmede, asgari ücrette AGİ'nin kalktığını, asgari ücretli olmayanlar için AGİ uygulamasının devam edeceğini bildirdi. Bilgin, “Daha yukarda maaş alanlar için pozitif bir destek olarak değerlendirebilir.” İfadesini kullandı.

3600 ek göstergede takvim, haftaya netleşecek

3600 ek gösterge konusuna da değinen Bakan Bilgin, “Bakanlık bünyesinde çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki hafta pazartesiden itibaren bu meseleyi de gündemimize alacağız, takvimlendireceğiz. Bakanlık bünyesindeki çalışmalar bitti; komisyon çalışmasını sosyal ortaklarımızla ele alıp onu da inşallah yeni yılın başında gündeme sokacak hale getireceğiz." diye konuştu.

YSM EKONOMİ SERVİSİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER