Bu haber kez okundu.

Suriye af çıkarıyor

İSTANBUL (YSM) - Suriye hükümeti, ordudan firar edenler ya da askerlikten kaçanlar için af ilan etti ve bu kişilerin belli sürede orduya başvurmaları halinde cezalandırılmayacaklarını açıkladı.

Yardım kuruluşlarının bildirdiğine göre pek çok sığınmacı, zorla askere alınmaktan ya da firari sayılmaktan korktukları için terk ettikleri evlerine dönmüyor.

Cumhurbaşkanı Beşar Esad sosyal medyada yer alan bir kararnameyle affın, Suriye içinde ve dışındaki tüm asker kaçaklarını ve bu nedenle karşılaşabilecekleri her türlü cezayı kapsadığını bildirdi.

Suriye içindeki mükellefler dört ay, ülke dışındakiler ise altı ay içinde aftan yararlanabilecekler.

Suriye yasalarına göre firari askerler, firar ettikten sonra belli bir süre içinde orduya dönmezlerse yıllarca hapis cezası alabiliyor.

Suriye'de 2011 yılında başlayan savaş süresince pek çok asker isyancılara katılmak için, bazıları da savaştan kaçmak için ordudan firar etti. Ülkenin savaş öncesi nüfusunun yarıdan fazlası da evlerini terk etmiş durumda.

Yaklaşık 5 milyon Suriyeli ülkeden kaçtı, milyonlarcası da ülke içinde yer değiştirdi.

Af, firarileri kapsıyacak ancak hükümete karşı çapışanları ya da isyancılara katılanlara uygulanmayacak. Bu kişiler Suriye hükümetince terörist olarak kabul ediliyor.

YSM DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol