İsrail'de Netanyahu'nun rakipleri koalisyonda anlaştı

İsrail'de 12 yıldır başbakanlık koltuğunda oturan Binyamin Netanyahu'nun rakipleri koalisyon hükümeti kurmakta anlaştı. Naftali Bennett başbakan olacak.

İsrail'de Netanyahu'nun rakipleri koalisyonda anlaştı

KUDÜS-MEHMET KAYA(YSM) - İsrail Başbakanı Netanyahu’nun muhalifleri 12 yıllık iktidarını sona erdirecek bir koalisyon anlaşmasına vardı.

Muhalefet lideri Yair Lapid ve ana koalisyon ortağı Naftali Bennet koalisyonda anlaştıklarını, hükümet kurulması için gerekli sürenin sonuna gelinen gece yarısından kısa bir süre önce duyurdu.

Ülke bu koalisyon kurulmasaydı sadece iki yıl içinde beşinci kez daha bir seçime gitmek zorunda kalacaktı.

Koalisyonda 8 parti yer alacak

Yamina Partisi lideri Naftali Bennett ile Yair Lapid liderliğinde kurulacak koalisyon hükümetinde 8 parti yer alacak. Netanyahu'yu koltuğundan edecek koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için en geç 14 Haziran'a kadar güven oyu alıp yemin etmesi gerekiyor.

Koalisyon hükümeti kurulursa, anlaşma gereği ilk 2 yıl başbakanlık görevini Yamina lideri Bennett yürütecek, daha sonraki 2 yıl için ise görevi Gelecek Var lideri Lapid'e devredecek.

Koalisyon kurulursa Netanyahu dönemi bitecek

Bennett-Lapid liderliğindeki koalisyon hükümeti belirtilen sürede Meclis'te güven oyu alırsa, İsrail'de Mart 2009'dan bu yana başbakanlık koltuğuna oturan Netanyahu dönemi bitecek.

İsrail'de koalisyon hükümetini kurmak için 61 milletvekiline ihtiyaç duyulurken, söz konusu koalisyonda yer almayı kabul eden partilerin toplam milletvekili sayısı 62.

Ancak Yamina Partisinin milletvekili Nir Orbach, Lapid ile yapılacak koalisyona güven oyu vermeyeceğini açıklamıştı.

Orbach'ın yanı sıra koalisyonu kurmakta anlaşan partilerden bir başka milletvekilinin daha güven oyuna destek vermemesi halinde söz konusu hükümet yeterli sayıya ulaşamıyor.

İşte bu nedenle koalisyon hükümetinin kurulduğuna henüz kesin gözüyle bakılmıyor.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER