Dolar/TL, 12,30'u gördü; euro/TL 14'ü geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası yükselişini sürdüren dolar/TL'de 12 seviyesi de aşıldı. Kurdaki günlük yükseliş yüzde 8i geçerken kur 12,30'un da üzerine çıktı. Euro/TL ise 14 lirayı aştı. Bazı yabancı banka ve ekonomistler TL'de değer kaybını önlemek için Merkez'den ekstra bir hamle gelebileceği görüşünde.

Dolar/TL, 12,30'u gördü; euro/TL 14'ü geçti

İSTANBUL-OĞUZHAN ÜNLÜ(YSM) - Türk Lirası yeni güne kayıplarla başladı. Dolar/TL, günün ilk bölümünda 12 lira seviyesini geçerken euro/TL 13,82'ye kadar tırmandı. Dolar/TL, 12 lirayı geçtikten sonra dakikalar içerisinde 12,30'unda üzerine tırmandı. Kurdaki günlük yükseliş yüzde 8'in üzerine çıktı.

10 TL sınırı 10 gün önce geçilmişti

12 Kasım tarihinde ilk kez 10 lira sınırını aşan dolar/TL'deki yükseliş 10 günde yüzde 20'nin üzerine çıktı.

ABD dolarının küresel bazda güç kazanması ve içeride gevşek para politikasına dair duruş, TL'nin güç kaybetmesine neden oluyor. Eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB'nin indirime devam edeceğininin sinyalini vermesi ve politik cepheden bu yönde mesajların devam etmesi TL'deki değer kaybının ana nedeni konumunda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün ne demişti? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası dolar/TL yükselişini sürdürüyor.

Erdoğan düşük faizlere ilişkin, "Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz" derken, süreci "ekonomik kurtuluş savaşı" olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı, faizlerin düşük tutulmasını memnuniyet verici olarak niteleyerek, TL'deki değer kaybı nedeniyle meydana gelen fiyat artışlarının yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini ifade etti.

Düşük faiz kararlılığına ilişkin açıklamalar sonrası dolar/TL'de tarihi zirve 12'ye taşındı. Saat 11:00 itibariyle dolar 11,87 ve euro 13,37 seviyelrinde yer aldı.

Merkez'den bir hamle gelir mi?

Bazı bankalar TCMB'nin rezerv satışı ya da piyasa dışı uygulamalara gitmemesi halinde, önümüzdeki yılın ilk aylarında yüklü faiz artışlarına gitmesini bekliyor. Ancak bu beklentiler siyasilerin açıklamaları nedeniyle gittikçe azalıyor. Son olarak Unicredit, Merkez Bankası'nın Türk lirasındaki değer kaybını önlemek için likidite kısıtlamaları uygulayabileceğini ve ilk olarak rezerv kullanımına başvurabileceğini öne sürdü. 

Yurtdışında Powell etkisi

ABD piyasaları, Başkan Biden’ın Fed Başkanı Powell’ı yeniden Fed Başkanlığına aday göstermesi sonrası sıkılaştırmacı patikanın planlandığı üzere devam edeceği yönündeki öngörülerin tahvil faizleri cephesindeki yansımaları nedeniyle satıcılı seyir izledi. Amerikan dolarına olan yönelim ivmelenirken, ABD tahvillerinde satışlar gözlendi.

Powell’ın Fed'in araçlarını ekonomiyi ve işgücü piyasasını desteklemenin beraberinde, yüksek enflasyonla mücadele etmek adına parasal araçlarını kullanacağı yönündeki söylemleri ışığında piyasalar şimdilerde Haziran ayı Fed toplantısında çeyrek puanlık faiz artırımı fiyatlıyor.

YSM HABER MERKEZİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER