Bu haber kez okundu.

Dolarda düşüş devam ediyor

İSTANBUL (YSM) - TL'de son dönemde yaşanan sert değer kaybını durdurmak adına BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından AB ile ilişkilerin kuvvetlenebileceği öngörüsü ve Katar'dan Türkiye'ye hızlı şekilde 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapılacağının açıklanmasıyla birlikte dolar/TL, 5.70 seviyesine kadar indi.

Pazar gününü Pazartesi'ye bağlayan gece illikit piyasalarda 7.2400 ile tarihi zirvesini test ettikten sonra yönünü aşağı çeviren dolar/TL dün günü 6 seviyesinin hemen üzerinde tamamlamıştı.

Dolar/TL bu sabah devam eden iyimserlikle 5.70'e kadar geriledi. Dolar/TL saat 09:52'de 5.79 seviyesinde bulunuyor. Aynı saate euro/TL 6.60 seviyesinde.

Bankacılar haftalık TCMB ve Haziran ayı sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün telekonferansla TSİ 16:00'da gerçekleştireceği yatırımcı toplantısının da yakından izleneceğini belirttiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık edeceği kabine toplantısı da piyasalarda takip edilirken ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları başta olmak üzere yoğun veri gündemi ve küresel piyasalar da izlenecek.

Katar'dan 15 milyar dolar sıcak para

Erdoğan ile dün bir görüşme gerçekleştiren Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin, Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım paketini hızlıca hayata geçireceğini ifade ettiği kaydedildi.

Açıklamada "Şeyh Temim, görüşmede, Katar olarak Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım paketini hızlıca hayata geçireceklerini ifade etmişlerdir" denildi.

Hükümet kaynakları ise, Katar'ın yapacağı 15 milyar dolarlık yatırım kararı ile ilgili olarak, finansal piyasalara ve bankalara hızlı kaynak girişinin sağlanacağını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu süreçten rasyonel politikalarımız ve güçlü stratejilerimizin yanında, dostlarımızla ve işbirliklerimizle güçlenerek çıkacağız" dedi.

Albayrak'ın vereceği mesajlar önemli

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Swap adımı yabancıların TL borçlanma maliyetini yüzde 30'lar seviyesine çıkarmış durumda; bunun yanısıra AB ile ilişkilerin düzenleyeceği beklentisi; Katar, Ortadoğu ülkeleri, Rusya, Çin ve hatta AB ülkelerden kaynak sağlanacağı öngörüsüyle TL'deki sert satış baskısı durmuş görünüyor. Piyasalarda bugün Albayrak'ın vereceği mesajlar önemli. Türkiye ABD ilişkilerinde ise siyasilerin söylemleri izlenmeye devam ediliyor" dedi.

Tahvil faizlerine de yansıdı

Tahvil piyasasında ise TCMB'nin son sıkılaştırma adımları ardından gösterge 10 yıllık tahvilin getirisindeki düşüş iki günde 185 baz puanı buldu. İki yıllık gösterge tahvil ise aynı dönemde 263 baz puan yükseldi. Bankacılar bu hareketin TCMB'nin gecelik piyasada faizi yüzde 19.25 ile koridorun üst bandına yönlendirmesi ve BDDK adımlarının ardından geldiğini belirttiler.

Tahvil piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Pazartesi günü yüzde 22.69 seviyesinden kapandıktan sonra dün düşük 20.85 seviyesini gördü. Spot kapanışta ortalama yüzde 21.02 seviyesindeydi. İki yıllık eski gösterge tahvilin bileşik faizi ise Pazartesi günü yüzde 25.66 seviyesinden kapandı. Dün ise yüzde 28.29'a kadar yükseldikten sonra spot kapanışta ortalama yüzde 28 seviyesindeydi. Buna göre TCMB'nin ve BDDK'nın sıkılaştırma adımları ardından son iki günde 263 baz puan yükseldi.

YSM HABER MERKEZİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol