Coin, Token ve Altcoin Nedir? Farkları Nelerdir?

Kriptoparalar hayatımıza çok hızlı girdiler. Dünya ekonomisinin geleceğini değiştirecek yeniliklere hergün bir yenisi ekleniyor.. Bununla birlikte teknik ve parasal yönlerden bir çok yeni kavram ortaya çıktı. Ben bugün Coin, Token ve Altcoin hakkında bilgi vermek istiyorum. Hızla gelişen Dünya ekonomisinde yatırımcının kafasını karıştıran bu kriptopara kavramlarını basitçe anlatacağım. Ama Kripto ekonomi konusunda daha fazla ve detaylı bilgi için kesinlikle bir uzmandan destek almalısınız.

Kriptopara Nedir?

Kriptopara, alım satım aracı olarak bildiğimiz para türlerine alternatif olarak geliştirilmiş dijital paradır. Bu paraların gücü şifreleme teknolojilerine dayanır. Bu sayede paranın üretimi, transferi şeffaf bir şekilde güvenle sağlanır. En çok bilineni Bitcoin olmakla birlikte piyasada onlarca farklı kriptopara bulunmaktadır (Örneğin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple, Tether, Litecoin, gibi).

Kriptoparalar ülkelerin merkez bankaları gibi devlet kurumlarına bağlı çalışmayıp merkezsiz işlem görürler. Bu sebeple; tüketiciyi devlet kanunları güvence altında almaz. Kriptoparanın ne olduğunu anlamadan yatırım yapmak oldukça risklidir.  Yatırım yapacağımız kripto para  biriminin ne için üretildiğini, yazılımını ve teknolojisini detaylı incelenip kazanç ve öngörülen riskleri öğrenilmeli ve ondan sonra yatırım kararı verilmelidir. Aksi halde telafisi olmayan zararlar yaşanır.

Bununla birlike kriptoparalara olan ilgi o kadar arttı ki; Japonya başta olmak üzere Avrupa ve Uzakddoğu ülkeleri bu paraları yasallaştırmak için girişimler başlattılar. 2020 yılında bir çok ülke kendi parasını çıkarmak ve bu konudaki mevzuatı geliştirmek için oldukça yoğun çalışacak gibi görünüyor.

ICO ve Kriptopara İlişkisi   

ICO(Initial Coin Offerings), geleneksel mali sistemden farklı olarak kriptoparalarla ilgili ortaya çıkmış alternatif bir kitle fonu olarak düşünülebilir. Girişimler projelerini fon sağlamak için kriptopara ile yatırım topluyorlar. Kriptoparanın bir merkezi denetimi olmadığı için yatırım yapmak oldukça kolay.

Örneğin istediğiniz kadar ETH’yi ilgili ICO’nun cüzdanına gönderiyorsunuz, kimlik bilgilerinizi sisteme yükleyince siz de artık yatırımcı oluyorsunuz. İşte bu avantajlar sayesinde ICO’lara yapılan yatırımlar diğer fonlama tutarlarını yakalamış durumda. Yapılan yatırımların artması kriptoparalara olan arzı da etkiliyor. 

Coin Nedir?

“Coin” kelime anlamı olarak madeni para demektir. Kriptopara dünyasında ise harcanabilir para birimine kısaca coin deniliyor. İlk kripto olarak Bitcoin kabul edilir (daha önce de denemeler olmuştur). Yani ilk coin, Bitcoindir diyebiliriz

Altcoin Nedir?

Bitcoin'e alternatif olarak piyasaya çıkan diğer kriptoparalara “altcoin (alternative coin)” adı verilir. İlk altcoin “namecoin” dir. Fakat popülerliği sebebiyle Ethereum zannedilir. Bir çok altcoin Bitcoin ve Ethereum’dan türetilerek ortaya çıkmıştır. Neden altcoinler var diye soracak olursanız; kriptoparalar dağıtık yapıda ve merkezsiz olduğu için kullanımdayken değişiklik yapmak da çok kolay olmuyor.

Bu yüzden yeni ihtiyaçlara cevap vermek üzere yeni coin yapıları oluşturup mevcut bir coinden yenisi türetiliyor. Coin’ler başka bir altyapı üzerinde çalışmayıp tamamen kendi yapıları üzerinde çalışırlar. Yani herhangi bir platforma bağlı değillerdir. Token ve coin arasındaki önemli farklardan birisi budur. 

Token Nedir?

Token’lar Ethereum, Waves gibi platformlarda üretilen ve bir varlığı temsil eden araç veya değerlerdir. Ethereum’un “akıllı kontrat” özelliği sayesinde bir çok token bu platform üzerinde üretilir. Token’lar ICO’lara yatırım yapanlara karşılık olarak dağıtılır. Token’lar sadece üretildikleri yapı üzerinde kullanılabilirler. Bununla birlikte tokenların sahibi değişebilir ve piyasada bir değeri oluşabilir. Bir token’ın kendine özgü bir blok zinciri, üretim mekanizması vardır.

Bitcoin ve diğer altcoinler, bağımsız harcanabilir “coin” üretirken, ethereum gibi platformlar kontrollü yönetilen  “token” üretirler. Coinler güvenli ve şeffaf bir şekilde ve platformda bağımsız olarak el değiştirirler. Tokenlar ise bir platformda belli bir amaç için üretilir ve dağıtılırlar.

Hepinize bu bilgiler doğrultusunda bol kazançlı yatırımlar dilerim!... 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol