Bitcoin'in büyük düşüşü arkasındaki gerçekler nelerdir?

Herkesin de bildiği üzere Bitcoin geçtiğimiz senenin Aralık ayında 20 bin dolar seviyelerindeydi. Şuan ise 6-7 bin dolar aralıklarında geziyor. Geçtiğimiz zaman içerisinde 6 bin dolara kadar düştüğü de görüldü. Yani Bitcoin, Aralık ayından bu yana 3 kata yakın bir düşüş sergiledi. Peki bu düşüşün arkasındaki gerçekler nelerdir?

Bitcoin'in fiyatını etkileyen en önemli unsurların başında hükümetlerin BTC hakkında çıkardığı yeni yasal düzenlemeler ve haberler. Olumlu ve olumsuz haberler Bitcoin'in fiyatını oldukça etkilemekte. Bitcoin'in bazı ülkelerde sınırlandırılması veya satış borsaların durdurulması doğru orantılı olarak fiyatı etkileyen unsurlardan sayılabilir.

Bitcoin'in gerçek değeri ne olmalı?

Yazımızı yazarken 1 BTC, yaklaşık olarak 35 bin TL'den işlem görmekte. Ancak BTC'nin gerçek ve ulaşması gereken değer bu mu? Bitcoin değerini tam anlamıyla bulmuş değil. Son derece oynak grafikler bunu gösteriyor zaten.

Özellikle geçtiğimiz sene Bitcoin'e olan ilgi hat safhaya ulaşmıştı. Bir de gündeme yeni düşen Çiftlik Bank olayı var. Çiftlik Bank sahibi çoğu röportajında Bitcoin'den gereksiz yere bahsetmiş ve bunu izleyen Türk kullanıcılar böyle bir olayda Bitcoin'in geçmesi sebebiyle, son zamanlarda Bitcoin'e uzak kalmış olabilir. Bu benim tahminim....

2017 yılında BTC'ye yatırım yapanlar, Bitcoin'in dünya genelinde bazı siyasi iktidarlar tarafından yapılan haberlere göre şekillendiğini görmüş olabilir, bu olağan bir durum. Özellikle Çin'in Bitcoin'i yasaklamasıyla birlikte piyasalarda oldukça yoğun bir dalgalanma yaşandı. Bu gibi haberlerle çoğu yatırımcı ellerindeki Bitcoin'leri ucuz fiyatlardan çıkarmaya başladıkça, BTC fiyatlarındaki ani düşüşler yaşanmaya başlamıştı. 

Bitcoin'in gerçek fiyatı şimdi şu seviyede olmalı diyebileceğim bir fiyatlama kafamda yok. Çünkü, tamamen arz-talep ilişkisine bağlı olan kripto paralar, ülkelerden gelen haberlere göre anlık değişimlere maruz kalabilir. BTC'nin 20 bin dolar seviyelerine çıkması bize göre bir yoklamadan ibaret. Bu yıl sonuna kadar yine çoğu profesyonel yatırımcı 3-4 kat artışın yaşanabileceğini belirtiyor.

Derslerden çıkarılanlar

Yapılan araştırmalara göre, hükümetlerin yasallaştırma ve düzenleme konularındaki aldığı kararlar, Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. 2017 Aralık ve 2018 Ocak aylarında büyük borsalarda olan işlem hacimleri, geçtiğimiz 2017 yılının tamamıyla kıyaslandığında ortaya bazı ilginç bulgular da çıkıyor.

Birden fazla borsa ele alındığında, bir borsada olan bir eylem, hemen bir başka borsada da ortaya çıkabiliyordu. Bu tabi ki "balinalar" diye tabir ettiğimiz grupların dokunuşlarıyla ortaya çıkan bir durum. Diğer kripto para birimi fiyatlarının da Bitcoin'den etkilendiğini söyleyebiliriz.

Son bir kaç örnekte, Ethereum bunun dışında bir kez olsa konu dışı kalmayı başardı. Ancak bu zamana kadar bakıldığında, Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimleri bir ilişki içerisinde.

Balinaların da, yüksek miktarlı BTC'lerle borsaları manipüle etme olasılığını da gözden kaçırmamalıyız. Bitcoin düşük fiyatlara düştükten sonra, piyasada bir sakinlik gözle görülür bir şekilde sürüyor. Bazı durumlarda 1-2 bin dolarlık oynamalar yaşanıyor.

Düzenleyici kurumların Bitcoin hakkındaki olumsuz söyleşileri, borsaları ve Bitcoin'i yasaklamaya yönelik adımlar ve yasalar Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını oldukça etkiledi. 2018'de 3 aylık süreci geride bırakırken, yılın ortasına doğru BTC'de bir sıçrama yaşanabilir diye tahmin ediyoruz.

Peki ya sizce, BTC fiyatlarını etkileyen en önemli faktör nedir?

Yıl sonunda kripto paralarda ne olacak?

Bütün analistlerin bakış açısı aynı yönde: "Kripto paralar sene sonunda çok fena artış gösterecek.". Peki bu tahmin gerçekleşebilir mi? Yoksa sadece uydurma bir tahminden fazlası değil mi? Bu yazımızda tahminlerin üzerinden atlayıp, derenin karşı tarafına geçmeye çalışacağız.

Başını Bitcoin'in çektiği kripto paralar uzun süredir büyük hareket göstermiyor. Analiz olarak, Bitcoin üzerinden ilerlemek gerekirse; Bitcoin'in bugünlerde 6 bin ile 7 bin dolar fiyat aralığında değişken bir yapıya sahip. Belirli zaman çizelgelerinde gayet stabil bir şekilde artış ve düşüş gösteriyor. Özellikle 20 bin dolarlık üst seviyeyi gördükten sonra 6 bin dolar seviyelerine düşen Bitcoin için yıl sonu bir sıçrayış bekleniyor.

Geçmişe döndüğümüzde; Bitcoin Eylül 2017'den itibaren bir yükseliş gösteriyor ve bu yükseliş Aralık 2017'ye kadar devam ediyor. Tarihler 16 Aralık'ı gösterdiğinde ise Bitcoin tarihinin en yüksek değerine ulaşmış oluyor. Peki bu senaryo bu sene için de geçerli olabilir mi?

Geçen sene Bitcoin bugün (22 Eylül 2017) 3.500 ve 4.000 dolar arasında bir değere sahipti. Şuan ise 7.300 dolar seviyelerindeki değerini koruyor. Geçen sene yaşanan parlama, bu sene de gerçekleşebilirse şu zaman aralıklarında Bitcoin'in yavaş yavaş da olsa değer kazanması gerektiğini gösteriyor. Fiyatlara TL cinsinden yaklaşırsak büyük yanlışlık yaparız, o yüzden pek sevmesek de dolar üzerinden yapmak zorundayız.

Bitcoin'deki bu süreç en azından Kasım ayına kadar böyle devam ederse, yükselişin ani bir şekilde gerçekleşme ihtimalini de düşünmemiz gerekir. Tabi ki, bu yükseliş olayına "sadece yıl sonu" olarak bakmamamız gerekiyor. Geçtiğimiz sene bu aylarda Bitcoin için oldukça olumlu haberler ve gelişmeler yaşanıyordu.

Özellikle Bitcoin'in en popüler olduğu zaman bu tarihlere kadar dayanıyor. Rekor tarihlerinde, Bitcoin'i almak için en alakasız kişiler bile sıraya girmişti ve Bitcoin yatırımı yapmak için can atıyorlardı. 20.000 dolarlık seviyeye kadar sıkıntı yoktu, ancak fiyatının artış yaptığı şekilde tekrar düşmesi bu acemi yatırımcıları üzdü ve çoğu kişi batarak bu yatırım sevdasından vazgeçti.

Eğer, Bitcoin bu yıl sonunda legal değer kazanacaksa olumlu haberlerin yaşanması şart. Ancak Bitcoin, herhangi bir olumlu haber ve gelişme olmadan yükselirse burada bir art niyet ve manipülasyon olduğunu görmek zor olmayacak ve Bitcoin'in tekrardan büyük değer kaybetmesine yol açabilir.

Bitcoin fiyat tahminleri konusunda ortada çok ciddi söylentiler var. Tahminler artık 100 binlerce doları aşarak, milyonlarca dolara kadar çıktı. Bu kulağa komik geliyor. Çoğu kişi sevmez ancak John McAfeeBitcoin'in 2020 yılındaki tahmini tam 1 milyon dolar, evet yanlış okumadınız. 1 Bitcoin = 1 milyon dolar! Hatta McAfee kendine bu tahmin için o kadar güveniyor ki, bazı iddalara girmekten bile geri kalmıyor. Peki bu mümkün olabilir mi?

Bitcoin'in sadece 2 seneden kısa bir sürede 7-8 bin dolar bandından 1 milyon dolara çıkması neredeyse imkansız. Bunun için ortada çok ciddi, ama gerçekten çok ciddi sebeplerin olması gerekiyor. Bitcoin asıl değerini, madencilik ile üretilen Bitcoin'ler son bulduğunda yaşayacak.

Bitcoin'lerin tükendiği tarih de bu kadar yakın değil. Şuan madencilik ile birlikte günde binlerce Bitcoin üretiliyor, yani halen üretilebilen bir para birimi.

Tim Draper'a ise bir nebze daha güvenebiliriz. Tahmini 90.000 dolar. Bu mümkün olabilecek bir miktar, ancak bunun için de bir kaç yıl beklemek doğru olacaktır. Bir çok popüler Bitcoin yatırımcısının 2018 yılı sonu için verdiği tahmin 20.000 doların altına düşmüyor ve ortalama tahmin 40-50 bin dolarda buluşuyor.

Bitcoinin fiyatı Aralık ayının ortalarına doğru olumlu bir artış gösterebilir, şuan 6 bin dolar seviyelerinde dolaşan Bitcoin'in en fazla 12-13 bin dolar seviyelerine kadar çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Bu tahmin mevcut durumlar için geçerli. Yakın zamanda Bitcoin için olumlu gelişmeler yaşanabilirse tahminimizi 18 bin dolarlara kadar çıkartabiliriz. Bitcoin şuan için inişli çıkışlı bir fiyat grafiğine sahip ve kırılma noktasını aşarsa bu tahmin mümkün olabilir.

Hepinize bol Btc'li günler dilerim.Kazancınız bol olsun

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol