Bu haber kez okundu.

Altında mayıs alım fırsatı sunabilir

İSTANBUL-İSMAİL KARAGÖZ(YSM) - COVID-19 salgını nedeniyle merkez bankaları ve hükümetlerce alınan trilyonlarca dolarlık önlemler, nisanda altının ons fiyatını 1.747 dolarla yaklaşık son 8 yılın en yükseğine çıkarırken, gram altın da 389,5 lira ile rekor kırdı. 

COVID-19 salgını küresel piyasalarda tarihi bir şoka neden olurken, ekonomi otoriteleri de salgının finansal etkilerini azaltmak için bu süreçte olağanüstü önlemler almak zorunda kaldı. 

Başta ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) olmak üzere mart ve nisanda neredeyse tüm merkez bankaları, genişlemeci politikalara başvurarak likidite koşullarını iyileştirmeye ve salgının ekonomik ağırlığını hafifletmeye çalıştı.

Mart başından bu yana Fed'in varlık alımları 2 trilyon doları, bilançosu da 6,6 trilyon doları geçti. ECB, 750 milyar avroluk varlık alım programının yanı sıra likidite koşullarının rahatlaması ve kredi akışının sağlanması için uzun dönemli operasyonlarda faiz indirimlerine gitti. Japonya Merkez Bankası ise (BoJ) sınırsız devlet tahvili alımı sözü verdi.

Küresel anlamda hükümetler tarafından açıklanan destek paketleri ile toplamda 10 trilyon doları aşan önlemler, varlık fiyatlarını önemli ölçüde etkiledi. 

Martta yatırımcıların teminat kapatmak için altın satmak zorunda kalması, altınının ons fiyatında 252 dolarlık bir dalgalanmaya neden oldu.

Nisanda ise nispeten rahatlayan finansal piyasalarda alınan önlemlerin etkisiyle altın fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Altının ons fiyatı, yaklaşık son 8 yılın en yükseği olan 1.747 doları, gram altın ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 389,5 lirayı test etti. 

Altının ons fiyatı nisanı yüzde 6,95 artışla 1.687 dolardan, gram altın da yüzde 13 değer kazancıyla Ağustos 2018'den bu yana en iyi aylık performansını sergileyerek 379,2 liradan tamamladı. 

COVID-19 sürecinde düğünlerin dünya genelinde eylül, ekim ve kasım aylarına ertelendiğine işaret eden uzmanlar, bu durumun altın fiyatlarındaki düşüş beklentisini güçlendirdiğini ve bu sürecin iyi bir alım fırsatı sunabileceğini kaydetti.

YSM EKONOMİ SERVİSİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol